e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

İnsanın Eylemleri

Not 210

Bedenin heyecanı olmadan, bir insanın bir şey yapması imkansızdır. Bu nedenle, “Eğer oturur ve günah işlemezse, sanki bir Mitzva [emri] yerine getirmiş gibidir.”

Bunun her gün birçok “yapma” emrini uygulayan bir kişiyi ilgilendirdiği söylenemez. Örneğin, bir kişi “Bugün cinayet işlemedim, soymadım, çalmadım” ve benzerlerini söyleyebilir. Bununla birlikte bir kişi onları düşünmezse, tüm bu olumsuzluklar bedende herhangi bir heyecan yaratmaz.

Sadece kişinin onlar hakkında düşündüğü yerde, onları yapma fırsatı olduğunda fakat Yaradan’ın emri nedeniyle yapmadığında, kişinin bu yapmama Mitzvot’unu [emirlerini] uyguladığı söylenebilir.

Ancak bedenin düşünce, konuşma ya da eylemde herhangi bir hareketi olmadan, “hayır”ı, onu hissetmeden ya da bilmeden uyguladığı söylenemez, çünkü bir kişi hakkında söylediğimiz her şey sadece izlenimleri ve duygularıyladır.

Fakat bir kişi bu yerlerde değilse, bu nitelikler söylenemez, çünkü normalde çalışma, eğilimi yenmek ya da yapmak ya da yapmaktan kaçınmakla ilgilidir. Onlarda eğilimi yenmek meselesi vardır. “Domuz eti hakkında ‘yapamam’ deme, daha ziyade ‘yaparım’ ama Tora yasakladı de.” dedikleri bununla ilgilidir.

Bu nedenle dört anlayış var:

1) Şehvetin üstesinden gelmek zordur ve kişi yasak olan işi yapar.

2) İnsanların söyleyebileceklerinden dolayı yapmaz, çünkü değerli görülen bir kişidir, bununla birlikte aniden rezaleti kamuoyunda bilinir olacaktır.

3) Tora yasakladığı için eğilimin üstesinden gelir, ancak Tora yasakladığı için mutlu değildir ve Tora’daki yasak nedeniyle acı çekmektedir.

4) Kişi şimdi Kral’ın emrini yerine getirdiği için mutludur.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,333