e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Tora’da “Kadın” ve “Oğullar” Anlayışları

Tora’da “Kadın” ve “Oğullar” Anlayışları

Not 43

Bir kadın sadece güzellik içindir; bir kadın sadece oğullar içindir, bir kadın sadece bir kadının süslemeleri içindir” ve RASHI bunu, süslemelerin kadını güzelleştirmek için satın alınması gerektiği şeklinde yorumlar (Ketubot 59b).

İyi günler, her biri derecede arttığında ve içinde bulunduğu safhadan biraz daha yükseldiğinde, dünyaların yükselişini ima eder. Bu, her birinin; “kadın” olarak adlandırılan cennetin krallığını üzerine almasının nedenini incelediği zamandır.

Buraya üç unsur getirir, yani kişinin cennetin krallığının yükünü üstlenmesine neden olan üç nedeni kavramalıyız:

1) Güzellik: Baal HaSulam, güzelliğin Hohma [bilgelik] anlamına geldiğini, yani cennetin krallığını üzerine alarak, kişinin daha sonra Tora’nın ışığıyla ödüllendirileceğini söyledi. Buradan, Tora’nın “bilgelik” veya “güzellik” olarak adlandırılan ışığının, kişinin cennetin krallığının yükünü üstlenmesine neden olan şey olduğu sonucu çıkar.

2) Oğullar: Başka bir deyişle, Tora’da çoğaltma ile ödüllendirilmek için kişi cennetin krallığının yükünü üstlenir. Buna “atfetme” de denir, yani Tora’yı öğrendiğinde, Tora’yı Yaradan’a atfetmek ister. Buna “atfetme” denir, bu da kişinin cennetin krallığının yükü ile Tora’yı Yaradan’a atfetme gücüne sahip olacağı anlamına gelir. Başka bir deyişle, Tora çalışması sırasında, kişinin gücü olacaktır, çünkü Tora, Yaradan’ın isimleridir.

Buna göre, “Bir kadın sadece oğullar içindir” sözlerini yorumlamalıyız, çünkü cennetin krallığı aracılığıyla Lehavin’e gücü olacak [anlamak] -Banim [oğullar] olarak adlandırılan- ki Tora’nın Yaradan’ın isimleridir. Ancak cennetin krallığının yokluğunda, Tora’yı öğrenirken, Tora’nın Yaradan’ın isimleri olduğunu hedeflemek imkansızdır.

3) Bir kadının süslemeleri için. Bu RASHİ’nin yorumladığı gibidir, onu güzelleştirmek için mücevherler satın alınmalıdır. Burada bir kişinin cennetin krallığını onurlandırması için Tora ve Mitzvot’a (emirlere) ihtiyacı olduğu anlamına gelir, çünkü Tora ve Mitzvot’a “gelinin süsleri” denir ve onlar sayesinde gelinin güzel olduğunu görürüz (ve “Güzelliğe göz gezdirin” den farkını anlamalıyız).

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,095