e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

43. Mektup

1927, Londra

Saygıdeğer… mumu sonsuza kadar yansın,

Atalarımız şöyle der, “Öğretmen korkusu Tanrı korkusuna eşdeğerdir.” Öğrencinin yüceliği hocasının yüceliğini hiçbir şekilde aşamayacağı için öğrencinin kutsallıkla elde ettiği yüceliğin ölçüsü budur.

Rijnaar’ın bununla ilgili övüncünü—o, neslinin bilgelerinden daha yüksek bir dereceyle ödüllendirilmişti çünkü tüm çağdaşlarından daha fazla inanca sahipti— anlamak zorundayız çünkü inanç ödünç alınacak bir şey değildir. Böyle bir inanç, O’ndan korkanlarla O’nun ilmini paylaşan hocaların ilminden gelen ilhamın ve yüceliğin hissi olarak elde edilmemiş olsaydı altı yaşındaki çocuklar tarafından da elde edilirdi.

Daha önce söylediğim gibi, Kenan Klipa’sının hükmü burada olduğundan, en büyük Masah (perde) İsrail topraklarının oğulları içindir ve her bir öğrenci, dostları daha fazla olmak üzere toprak seviyesi kadar alçaktır, pek çoğu böyledir.

Alegorik olarak, atalarımızın şu sözünü söyleyebilirsin, “Ben’i bırak ve Yasalarımı yerine getir”—“Ben’i terk etmelerini dilerim.” Bu demektir ki onlar yücelikten gurur duyuyorlardı. “O ve Ben aynı yerde olamayız” olmasına rağmen, yine de, “Yasamı yerine getir,” sözü bilgeliğin inancına bağlanan erdemliye atfedilir. Sonra erdemlinin öğrenciyi ıslah etmesi ve onu Yaradan’ın huzurunda olmaya uygun erdemlik derecesine getirmesi için bir umut doğar. Eğer O’nun duası ve yasası için onlara rehberlik edecek ve onları Tora ve ilme yöneltecek erdemli bir hocaları yoksa Yaradan Balçığını onlardan ayıramadığı için bayağılıklarından ne yayılır?

Bilinir ki, bir babanın kızını eğitimsiz bir adamla evlendirmesi yasaklanmıştır. Bu şekilde yavaşça Tanrı korusun kemik gibi kururlar. Dikkatlerini çekene kadar zaman zaman böyle sözleri tekrarlamaktan başka onlar için daha ne yapabilirsin ki?

Yazılıdır ki, “Musa çadırı götürecek” Neden çadırını kampın dışına kurdu? Aptalların inancına göre o günahtan dolayı Hohma akışını durdurmuş oldu. Günahtan sonra eskisinden binlerce defa daha fazla Tora ve Hohma akışına ihtiyaçları olduğundan, bu akıl almaz gibi görünebilir, tıpkı atalarımızın dediği gibi, “İsrail günah işlememiş olsaydı, onlara yalnızca Musa’nın beş kitabı ve Joşua’nın kitabı verilmiş olacaktı.”

Ancak, durum bunun tersidir. Sepetinde ekmek olan birinin, ekmeği olmayan biriyle aynı olmaması gibi, Musa’nın kampın içinde özlemi arttığı için çadırını kampın dışına kurması, ilmin çeşmesinin inançlı bir kaynağa açılması için en iyi yoldur. Bu nedenle, Musa’nın ruhuyla ödüllendirildiler ve böylece “bilginin nesli” olarak adlandırıldılar.

Senden ayrılmadan önce Şavuot festivalinde “Koş Sevdiğim, bir ceylan gibi ol,” ayetiyle ilgili şöyle demiştim: “Ceylanın koşarken yüzünü arkaya çevirmesi gibi.” Panim (yüz) için başka bir yol olmadığından, bu taktiği uyguladılar—Panim’i Ahoraim’e(arka) getirmek. Ayrılık hissi, Ahoraim ve Keduşa’nın (kutsallık) Panim’ini alamama, Ahoraim Panim olana kadar özlem kıvılcımlarını büyük ölçüde arttırdığından, bu şöyle yazıldığı gibidir, “Yaradan Yüzünü arkaya çevirdiği zaman böyledir.” Bunlara bundan sonra daha çok dikkat edersin.

Yehuda

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,277