e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

50. Mektup

1927, Londra

Değerli öğrencilerime, Yaradan sizinle olsun,

Bugün almayı umduğum …’nın mektubu haricinde, Tora’daki edinimler ve Şoftim (Yargılar) bölümüyle ilgili tüm mektuplarınızı aldım.

Yaradan çalışmasında edindiklerinizle beraber konuyla ilgili sorularınızı bana yazarsanız çok iyi olur. Size cevap vermem ve yorum yapmam ya da hiç yazmamam ve yorum yapmamam, vakti geldiğinde sizi Yaradan’ın huzuruna getirecek olmama rağmen fark etmeyecek, çünkü her sorunuz yarı cevap niteliğinde. Bunu gerektiği şekilde anlamamanıza şaşırdım.

Sizden bir ricam var: Bana Tora’daki edinimleri yazdığınız zaman, bahsettiğiniz yolların zaten sizin mülkiyetinizde ya da en azından sizin derecenizde olup olmadığını yani onları yerine getirip getiremeyeceğinizi ya da derecenizin üzerinde olup olmadığını kesinlikle anlamıyorsunuz. Bunun yerine onları nasıl yerine getireceğinizin anlayışını Yaradan’ın bahşetmesi için bekleyin. Benzer şekilde, onunla henüz ödüllendirilmemiş olmanızın özrü olarak, bunu daima Yaradan’a bir dua olarak yorumlamaya dikkat edin, böylece edinmiş olduğunuz ya da bir ima edilen yeniliklerle ödüllendirilirsiniz.

Özlenenin başlangıcı, mutlu gelecek bize yaklaşıyor ve beden ve ruh olarak bana yakın olmanızın özlemi içindeyim (yani imkânsız ve aynı zamanda manasız olduğundan, ben sizi değil, siz bana kendinizi yakınlaştıracaksınız).

Geçen yıl Tişrey (ilk ay) ayında çok elverişli olmasına rağmen yanımda olamadığınız için özür dilemeliyim. Tüm ay boyunca …’yı aradım ama yakınımda bir yerde değildi ve sadece bir ya da ikinizi gördüm. Doğal olarak, tüm yıl boyunca bundan üzüntü duydum.

Bunun sebebi içinize sokulan kibir, kendini-sevme ve grubumuzdan olmayan materyalist dostlara tutunmaya bağlı olarak aranızdaki nefretti. Açıkça eğer grup içinde birinden nefret ediyorsanız, bu benimle tam bir sevgi içinde olmadığınızın açık işaretidir.

Kötü eğilim size dostunuzun yatağını gösterse yani eylemleri Yaradan’a karşı kötü ve günahkâr olsa bile, onun adına Yaradan’a dua etmelisiniz, böylece Yaradan, benim öğrencim olduğu için ona kesinlikle yardım eder.

Eğer o dostunuza ihtiyacı olduğunda Yaradan’ın ya da dualarımın yardım edemeyeceğini düşünürseniz, o zaman yargı nefret edene nefreti geri yansıtır. Şimdi bu tuzağa düşmemek için dikkat kesilin.

Ayrıca eğer fiili ve sözel olarak bir dostu uzaklaştırırsam, buna dikkat edin ve onu gerçekle doğru şekilde yargılayın.

Size gerçeği söylememe izin verin: Ayrılışımda, yakınlaşmamdan daha büyük bir birlik var. Bu tıpkı yaptığı şeyi en iyi şekilde tamamlamak için uğraşan bir zanaatkâra, işinin tam ortasında bir yabancının, zanaatkârın kendi kadar yüce olmasının dışında, çalışmasını anlamayacağı için bakmaması gerektiği gibi.

Ruhunuzun buna bağlı olduğunu anlayabilmeniz için bunun üzerinde ayrıntılı olarak çalıştım.

Özel rehberlik sunma eğiliminde olmasam da, yine de birçok kez sizi uyarmış olduğum konuda yorum yapmak zorundayım. Hiç kimse hiçbir şekilde edindiği “Tora edinimlerini” paylaşmamalı ve “uyarı” yapmamalıdır. Bunu yapmayı istemek bile berbat bir düşüştür.

Uzaktayken bana izin verilen şey—Tora’daki yenilikleri kişinin kendi eklemeleri olmadan başkasıyla olabildiğince kusursuz ve doğru olarak paylaşma—bunun dışındadır.

Ayrıca söylediğim fakat o dostun benim ağzımdan duymadığı Tora sözlerinden konuşmamalısınız. O kişi dikkatli ve akıllıca eğitilmelidir.

Bunlarla ilgili sizleri uyarmayı gerekli gördüm çünkü kendinize vermiş olduğunuz çizgiyi esnettiğinizi hissediyorum. Şundan emin olun ki, bunu yerine getirerek, Yaradan’ın huzurunda Tora’daki yenilikleri söylemek ve kendinizi uyarmakla ödüllendirileceksiniz. Fakat bunlarda kendi niteliklerini harcayan kişi Yaradan’ın gözünde kabul edilmez. Bu konuda bir gram bir kiloya eşittir ve Yaradan gerçeğin kapısına ulaşmanızda size yardım ve rehberlik eder.

Yehuda Leib

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,091