e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Hayat, Sevgi ve Aile > Kabala ve İlişkiler > Erkekler ve Kadınlar Arasındaki Eşitlik: İyi midir Yoksa Kötü mü?

Erkekler ve Kadınlar Arasındaki Eşitlik: İyi midir Yoksa Kötü mü?

Kadın kendi rolünü, erkeğe eşit olarak değil, ona karşıt olarak yerine getirir.

Erkeklerin ve kadınların rolleri öylesine bulanık bir hale gelmiştir ki, erkeğin ve kadının ideal rolü ne olmalıdır diye insanların kafası karışmış durumdadır. Bu durum, erkek ve kadın arasındaki ilişkileri etkilemiştir ve hatta insanların kendi kimlikleri hakkında bile kafaları karışmıştır.

Eşitlikten anladığımız şeye göre, ne kadar basit ve net bir eşitlik yaratmayı arzulasak da, neticede bu durum erkeklere ve kadınlara bir fayda sağlamıyor. Yaşamlarımızı daha dengeli, uyumlu, adil veya mutlu hale getirmiyor – “eşitlik” yaratmayı arama yolumuz doğa kanunlarına karşı geldiği için bu böyle.

Yaşamlarımızı nasıl düzenleyeceğimizi doğadan öğrenmek yerine, doğanın üzerinde olduğumuzu düşünmekte ve kendi kurallarımızı icat etmekteyiz. Oysaki yaşamlarımız aslında doğanın bir parçası olduğumuzu kanıtlar. Dolayısıyla, nasıl aramızda mükemmel ilişkiler yaratacağımızı ve birbirimizle uyumlu yaşayacağımızı, doğanın bize öğretmesine izin vermeliyiz.

Kabala ilminin bizleri yapar kıldığı şey, tam olarak budur. Kabala, doğanın kanunlarını ifşa eder; bir kişinin, erkeklere, kadınlara, çocuklara olsun ya da tüm dünyaya olsun, diğer herkese en iyi şekilde nasıl davranacağını anlamasını sağlar. Bu bilgi olmaksızın yaşamlarımızı makul bir şekilde düzenlememiz imkânsızdır. Bilakis, her geçen gün, yalnızca daha fazla problem ve ızdırapla karşılaşacağız.

Fakat cinsiyet rollerimiz hakkındaki kafa karışıklığımız ilk olarak nasıl başladı? Neticede, erkek ve kadın arasındaki ilişki, sadece insanlar arasında dengesizdir. Hayvanlar dünyasında, örneğin, erkek dişinin tüm ihtiyaçlarını her zaman sağlar. İnsanlardaki problem, her şeyin, bir cinsin diğerine karşı olan görevlerine göre değil de, ego’ya göre işlemesindendir. İlişkilerimizi ve cinsiyet rollerimizi dengesiz hale getiren, kesinlikle egodur.

Öyleyse hayatlarımızı inşa etmenin dengeli yolu nedir? Kadının, erkeğe karşıt olarak ona yardımcı olması için yaratıldığı yazılmıştır. Bu demek oluyor ki, kadın, erkeğe kesinlikle karşıt olarak (eşit olarak değil) kendi rolünü yerine getirir ve ondan beklenen yardımı sağlar. Erkeğe karşıt olmak, onun bu manevi amacı edinimine yardımcı olmak demektir ve bu şekilde hem erkek hem kadın, bu amacı edinir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,102