e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Matza’ya [Hamursuz ekmek] İlişkin

Matza’ya [Hamursuz ekmek] İlişkin

Not 935

Matza, “Efendiyle savaştıklarında” olduğu gibi “Matza ve Meriva [kavga]”dan gelir. Kural şudur ki, bir kişi hamurla çalıştığı sürece, mayalanmış olmaz, tüm gün boyu olsa bile, bir kişi Mısır kralı Firavun’un yönetimi altında olduğunda, Yaradan uğruna hiçbir şey yapamaz.

O zaman, bir kişi beden ile bir Matza ve Meriva [kavga] yapar. Beden Yaradan’a neden tüm ihtiyaçlarını vermediği, yani kendisi için almasına izin verildiği için kızgındır ve bir kişi, kalbinin aynı fikirde olmamasına rağmen sadece Yaradan uğruna çalışabilir, yani niyeti yanlıştır.

Bir kişi niyete sahip olmadığından, sadece Firavun sahiptir, yine de bedenle kavga etmekle meşgulse, bu hala maya yani Sitra Ahra [diğer taraf] olarak kabul edilmez, onunla meşgul olduğu için. Ancak, hamurla olan bağlantısını keser kesmez, hamur derhal mayalanır.

Bu, Yaradan onlara görününceye ve onları kurtarıncaya kadar mayalanmadı”nın anlamıdır. Yani, Yaradan onları kurtarıncaya kadar her zaman onunla çalıştılar ve o zaman daha fazla bağlanmak zorunda kalmadılar. Bu yüzden ona “ekmek” denir, çünkü hala fakirdir, niyet olmadan, sadece eylemle. Buna “bilmeden” denir. Ayrıca, “Bilgide olan dışında fakir olan yoktur.” Onu cevaplamanın anlamı budur, yani beden, Lişma’yı [Onun uğruna] çalışmak istemesi gerçeğinden sonra şarkı söyler.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,105