e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Çalışmadaki Sorular

Not 56

Nasıl olur da bir kişinin yaptığı bütün bir yıl süren maddesel çalışmadan kişi kendine sormaz, Bu yıl ne kazandım? Fakat maneviyatta, bir kişi geçen yıl boyunca ne kazandığını sorar. Ne kazandığıyla ilgili soru, Keduşa [kutsallık] tarafından mı yoksa Sitra Ahra’nın [diğer taraf] tarafından mı gelir?

Bu dünyaya “yalan dünya” denildiği bilinmektedir. Bu nedenle, yalancılığa geldiğinde kişi ne kazandığını sormaz, bu çalışmanın zahmete değer olduğunu söylemek gibi. Ancak maneviyatta, yani gerçekte, her seferinde bir soru Keduşa tarafından gelir, ıslahları yapmak için kişi ne kazandığını bilsin diye.

Görürüz ki, eğer bir kişi kâr etmek istediği bir anlaşma yaparsa, yani anlaşmadan ne elde etmesi gerektiğini, kişi hesaplar. Eğer amorti etmezse, elde etmek istediği karlar aklında olduğundan işi başka bir iş için değiştirir. Bunda, kişi kendini aldatmıyor, yani istediği ödül buysa, yani para ya da güçse. Bununla kişi kendini ölçer.

Genelde izin verilen maddesel yaşamla durum böyle değildir. Genel olarak, tüm hazlar yanlıştır. Dolayısıyla, para ya da güç kazmaktan ne elde etmesi gerektiğini sormanın bir anlamı yoktur, çünkü bu başlangıçtan beri yanlış olması amacıyla yapılmıştır. Bununla birlikte buna “yardımcı bir yalan” denir. Yani, bir kişi manevi yolda yürüyebilmeden önce, canlılığı nereden alacak? Bu nedenle ona “yalan” adı verilen bir hayat verilir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,087