e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Yoksulluk İsrail Olur

Not 418

 Haziran-Temmuz 1980

Yazılıdır ki, “Fakirler topraktan asla vazgeçmeyecek.” Ayrıca bilgelerimiz “Yoksulluk İsrail olur” dedi. (Hagigah 9b).

Bunu anlamalıyız, zira özlem dışında hazzı alacak bir Kli [kap] olmadığı bilinmektedir, çünkü eksiklik ve bir şeye duyulan özlem, maddeden hazzı alabilecek ölçüdür. Bu bilgelerimizin dediği gibi, “Susadığında içki içen, hazzı kutsar”, çünkü “Tatlı, işçinin uykusudur” da olduğu gibi, iştahı yoksa yemek yemekten haz almaz.

Buna göre, yoksulluk konusunda, “bilgi haricinde, fakir olan kimse yoktur”, bunun sonucu olarak, bilgiye duyulan özlem, kişinin bilgi arzusu olduğunu nasıl hissettiğine göre algılanır. Buna göre, bir kişi İsrail’in niteliği ile ödüllendirildiğinde ve eksiği olmadığını ve yoksul olmadığını hissettiğinde, zaten İsrail’in niteliği ile ödüllendirildiği için “özlem” denilen Kli‘yi nereden alacağını sormalı mıyız?

Tora gelir ve bunun hakkında, “Fakirler asla bitmeyecek” der. Daha doğrusu, Yaradan ona eksiklikler, boşluklar ve yoksulluk sağlayacak, böylece bolluğu almak için Kelim‘e [kaplara] sahip olacak. Bunu takiben, “Fakirler asla bitmeyecek” Tora’nın İsrail’e her zaman üst derecelerde yükselmek için yerlerinin olacağına dair verdiği bir sözdür. “Yoksulluk İsrail olur” vb. nin anlamı budur, çünkü bu şekilde her zaman derece olarak yükseleceklerdir.

“Fakir, ölüler kadar önemlidir” sözünün anlamı budur. Eğer kişi eksikliğini, sanki ölmüş gibi, doyum olmadan bir hayatı olmayacak gibi hissederse, doldurulması gerektiğini hissederse buna “özlemin Kli‘si” denir ve bu sayede yoksulluğunun dolgusunu alacaktır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,107