e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Başlangıçta [Yaradan] Yarattı

Başlangıçta [Yaradan] Yarattı

Not 340

Ekim 1977

Başlangıçta.” RASHİ şöyle yorumladı, “Rabbi Yehuda dedi ki, ‘Tora, İsrail’e emredilen ilk Mitzva [emri] olan ‘Bu ay sanadır’dan başlamalıydı. ‘Başlangıçta’ ile başlamasının nedeni nedir? Çünkü O, ulusların mirasını onlara vermek için Kendi eylemlerinin gücünü halkına söyledi; çünkü dünya ulusları İsrail’e, ‘Siz haydutsunuz, çünkü yedi ulusun topraklarını fethettiniz’ deseler, onlara ‘Bütün yeryüzü Yaradan’ındır. Onu yarattı ve dilediğine verdi. Kendi dilerse onlara verir, dilerse onlardan alıp bize verir.’ diyeceklerdi.”

O’nun başlamak için neden onu onlara verdiğini anlamalıyız, madem onlara başka topraklar verebilirdi, dünya büyük olduğuna göre, neden onlara Kenan topraklarını verdi?

Bu dal ve kökün bir imasıdır. Kökünde, olduğu gibi alma arzusu olan toprağı verdi. Buna yedi ulusu ima eden yedi adı olan “kötü eğilim” denir yani alma arzusu onlara köledir.

Daha sonra, kişi ihsan etmek için çalışmak için toprağı ıslah etmeliler çünkü bir şey kendini ifşa etmeden o şeyi ıslah etmek mümkün değildir ve bir ıslahın gerekli olduğu açıktır. Buna, bedenin yedi ulusun yönetimi altına koyulduğu iması gelir.

Daha sonra, utanç ekmeği meselesini ıslah etmek için, Ysrael [İsrail] adı verilen, Yaşar-El [Yaradan’a doğru] anlamına gelen ihsan etme arzusunu kullanmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle, kişi yedi ulusun yönetiminden bedeni çıkarmak istediğinde, “Siz hırsızsınız” yani “Bize kontrolümüz altında olmak için alma arzusu verildi ve sen bedeni çıkaramazsın, yani sen çabalarını boşa harcıyorsun.” derler.

O zaman, “O, eylemlerinin kudretini halkına söyledi” derler ki İsrail halkı da onlara, bedenin kendi kontrolleri altında olan bu hareketinin Yaradan’ın kudretidir; aksi takdirde, herhangi bir kontrolünüz olmazdı. Bu nedenle O’nun arzusu üzerine onu onlardan aldı ve bize verdi. İnanıyoruz ki “Arınmaya gelene yardım edilir” yani O, onlara verdiği gücü onlardan aldı ve bize verdi diyecektir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,090