e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

210- İçindeki Güzel Bir Kusur

Duydum

Talmud’a göre: “O, karısına söylediğine göre, ‘kendi içinde güzel bir kusur bulana kadar.’ Rabbi İşmael, Rabbi Yosi’nin oğlu demiş ki, Yaradan’ın söylediğine göre, sen kendi içinde güzel bir kusur bulana kadar, o (dişi) ona (erkek) bağlanamaz” (Nedarim 66b). Tofsot’un ilk yorumlamasına göre, içinde büyük bir şey bulana kadar onun zevk alması yasaktır.

Bu şu anlamdadır; birbirlerine bağlanabilmeleri için, eğer kişi kendisi de iyi bir şeyler ile Yaradan’a yardım edebiliyorsa, neden yardım etmez ki? İçinde iyi şeyler olduğuna, iyi inancı veya iyi nitelikleri olduğuna ve iyi kalpli olduğuna göre, dua etmelidir.

Ve onun yorumunun anlamı şudur: “Onlara dedi ki, ‘Belki de büyük bir kadın gibi?’” Bu demektir ki, tüm çağdaşlarından daha üstün olan dışsal bir akıl vardır. Veya “belki de onun saçı güzeldir?” Bu demektir ki, kendisi hakkında bir saç kılı genişliğindeki detaylara bile dikkat eder. Veya “belki de onun gözleri güzel?” Bu demektir ki, kendi neslindeki tüm insanlardan daha yüce bir kutsallığa sahiptir. Ya da “belki de onun kulakları güzeldir?” Bu demektir ki, o hiç bir iftirayı, kara çalmayı duyamaz.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,285