e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Efendiniz Tanrınız Dinlemek İstemiyordu

Efendiniz Tanrınız Dinlemek İstemiyordu

Not 433

21 Ekim 1971

“Efendi Tanrınız, Balaam’ı dinlemek istemiyordu ve Efendi Tanrınız laneti sizin için bir kutsamaya çevirdi.”

Yaradan’ın değersiz bir adamı dinlemeye isteksiz olmasının kerametini anlamalıyız. Ayrıca, O, Balaam’ı hiç duymamışsa, laneti bir kutsamaya çevirmiş olması ne anlama gelir?

Mesele şu ki, İsrail’de bir kötülük yeri bulmak için iftira atanlar vardır. Bu, kişi Yaradan’ın yolunda yürümek istediğinde, bedenin İsrail’e iftira atması ve onda kötülükler araması anlamına gelir. Kötülük; kişinin, İsrail’in niteliğinde olmayı istemesiyle pek çok soru olduğunu yani kişinin İsrail’in niteliğiyle ilgili zor soruları ve sorunları olduğunu bulduğu bir eksiklik yeri anlamına gelir.

Bu güçle, o, insanı Yaradan’ın yollarında yürümekten, yani “Oğlum, ilk oğlum, İsrail” diye yazıldığı gibi, İsrail niteliğinde olmaktan alıkoyar. Bedenin İsrail’e iftira atması ve kötülükler, yani kusurlar bulması onu engeller ve onu alıkoyar.

Ayet gelir ve bununla ilgili olarak O’nun dinlemeye tamamen isteksiz olduğunu söyler çünkü akıl yürütmeyle yenilemeyecek bir argümanla gelmesine rağmen, onun sözleri hiçbir şekilde duyulmaz ve kabul edilmez. Başka bir deyişle, Yaradan’ın yolunda – ki bu “Efendi sizin Tanrınız olacaktır” ve başka şeyler değil – yürümek isteyen kişi bedenin, akıldan gelen şikâyet ve yakınmalarını hiçbir şekilde dinlememelidir.

Dolayısıyla, “dinlemeye isteksiz” olmanın anlamı, ona mantık dahilinde cevap vermek istememesi, daha ziyade akıl ve mantık ötesi gitmesidir.

O zaman, “Efendi Tanrınız, laneti sizin için bir kutsamaya çevirdi.” Yani şikâyetler ve yakınmalar yoluyla iftira ettiği tüm iftiralardan, şikâyetleri mantık ötesi giderek yendiğinde, mantık ötesi inançla ödüllendirilmesine neden olur. Aksi takdirde, Yaradan’ın yolunda mantık dahilinde yürümüş olurdu, ancak Yaradan’ın ışığı ile ödüllendirilecek olan gerçek Kli [kap] özellikle akıl ve mantığın üstündedir ve bu Kli‘ye ihsan etme Kli‘si denir.

Buna karşılık, mantık dâhilinde buna “almanın Kli’si” denir ve o Kli’nin üzerinde Tzimtzum [kısıtlama] vardır. Bunun sonucu olarak, başka tanrılarla değil ama “Efendi senin Tanrın olacak” ile ödüllendirilmeyi isterken, kişi ne olursa olsun “dinlemek istemiyordu”. Yani ona, “Söylediklerini duymak istemiyorum” der. Bununla, Yaradan, laneti bir kutsamaya dönüştürür.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,089