e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

İnsanın Zaman Algısı

Not 50

Bir kişi bir şeyden zevk aldığında, ışık Kli [kap] içinde parladığında, bu Or Pinimi’den [İç Işık] uzanır. Bir kişi geçmişten zevk aldığında, Or Pinimi’den kalan Reşimot’tan [hatıralar / anılar] zevk alır. Bir kişi onun için aydınlatandan hoşlanırsa, gelecekte almaya mahkumdur, bu, Or Makif’ten (Saran Işık) uzanır.

Buradan, bu üç şeyin “geçmiş”, “şimdiki” ve “gelecek” olarak adlandırılan bu üç Kelim’de, şimdiki zamanda bir kişinin hissinden bahsettiği sonucu çıkar. Geçmiş ancak “şimdiki” olarak adlandırılan Or Pinimi ondan önce gelirse var olabilir. Daha sonra bir “geçmiş” vardır ve ardından geleceğin tadını çıkarmaya geliriz.

Sonuçta; şimdiki zamanda parlayan ışık Or Pinimi’den uzanır ve geçmişten gelen ışık, geçmişten kalan Reşimot’tan sonra adlandırılır.

Geleceğin” ışığına Makif [saran] ve “güven ışığı” denir. Yani, güveni onun için parladığı ölçüde, bu ölçüde kişi zevk alabilir. Ayrıca, Or Makif “ıslahın sonunun ışığı” olarak adlandırılır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,099