e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Tora’nın Meyvesi

Not 177

Bir Bilgenin Meyvesi, Bölüm 1

Başkalarının ona verdiği dışında kendine ait hiçbir şeyi yoktur. Tzimtzum [kısıtlama] nedeniyle “alma arzusu” olarak adlandırılan Malhut’un kendi niteliğine, yani kendisi için alması yasaktır. Almak isteyerek değil, kendi niteliğine uzanmak için, başkalarından, başkalarının kendisine ihsan ettiği şeyi alır.

Bu yazıldığı gibidir, “Karşılığında ‘Ve Musa, bakmaktan korktuğu için yüzünü sakladı’ğından, ‘Efendinin imgesine mi bakıyor?’ ile ödüllendirildi.” (Berachot 7a). Başka bir deyişle, özellikle kendi niteliğine almak istememek ve mantık ötesi gitmek istemekle, Keduşa’nın [kutsallık] Daat’ı [mantık / bilgi] ile ödüllendirildi ve tüm tomurcuklar buradan gelir. Ancak, kişi kendi niteliğine almak istiyorsa, buna “Başka Tanrı kısırdır ve meyve vermez.” denir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,291