e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

168- İsrail’in Gelenekleri

Duydum

İsrail’in gelenekleri o kadar önemlidir ki kişiye Mitzvot’tan daha fazla maneviyat verdiği rahatlıkla söylenebilir. Hatta geleneği bozmak değil ama yasayı çiğnemek cezalandırıldığı halde bu böyledir. Yine de bu fayda ile ilgili olarak cennet korkusunu vermesi anlamında, gelenek daha çok maneviyat sağlar, çünkü bu yerleşmiş gelenekler yüce kişiler tarafından düzenlenmiş olduğundan, maneviyat da onlar sayesinde parlar.

Şabat’ta et ve balık yeme geleneğini yerine getirmeyen kişi, kendini maneviyattan mahrum eder denmesinin nedeni budur. Ancak bu, mükemmelliğe ulaşmamış, yani ne yaptığını görmeyen kişiler için böyledir. Bu onun henüz Mitzvot’un tatlarıyla ödüllendirilmediği anlamına gelir, bu nedenle de geleneklere uyması gerekir.

Çürümesinden önce bozulmuş bir elma gibidir, ancak bozulduğunda, çürüme kesindir. Benzer şekilde, bir kişi özgür olduğunda gelenekleri reddeder ve reddedişin ardından ya o özgürleşir ya da oğulları özgürleşir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,086