e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Hayat ve Besinler İçin Bir Dua

Hayat ve Besinler İçin Bir Dua

Not 83

Bilgelerimiz sordu, “Hayata ve besinlere ihtiyacımız varsa, besinler için dua etmeliyiz çünkü besinler hayatta olanlara verilmektedir” (Taanit 8b). “Hayat” inanç anlamına gelen “zorunluluk” olarak adlandırılır. “Besinler”, “üsttekinin emri” olarak adlandırılan Torah ve Mitzvot’un [emirler] tatlarıdır.

Üsttekinin emri için dua ettiğimizde, inanç veririz, çünkü Tora’yı puta tapanlara öğretmek yasaktır, “O şimdiye kadar hiçbir ulus için yapmadı ve onlar yargıları bilmiyordu” (Hagiga13a) yazıldığı gibi.

Başka bir deyişle, bir kişi hayat ve besinler için talepte bulunması gerektiğinde, kişi besinler için talepte bulunmalıdır, çünkü besinler sadece hayattakilere verilebilir. İnanca “yaşam” denir. Besinlere “Tora” denir. Bir kişi istemelidir ki, Yaradan onun kalbini Tora’da açacak ve sonra nasıl olsa kişi inanç sahibi olacaktır, çünkü Tora yalnızca İsrail’in niteliğine verilir ve İsrail Yaradan’a inananlardır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,106