e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Michael Laitman > Kabala Kütüphanesi > Yeni Hayat > Yeni Hayat 1098 – Tedavi ve İyileşme Süreci

Yeni Hayat 1098 – Tedavi ve İyileşme Süreci

Oren Levi: Merhaba. Dr. Michael Laitman ile Yeni Hayat söyleşisi serisinde bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz. Merhaba Dr. Laitman. Herkese merhaba. Konuğumuz, size de merhaba. Bugün tıp ile ilgili konuşmak istiyoruz. İyileşme sürecine daha derinden bakmak ve bu süreci yenilikçi bir bakış açısıyla anlamak istiyoruz. Konuğumuz, söz sizde.

Konuk: Önceki söyleşilerimizden birinde hastalık hakkında konuşmuştuk. Oldukça ilgi çekici bir söyleşiydi. Hastalığın vücudumuzda patlak vermesine neden olan yine hastalığın kendisidir. Bu söyleşimizde iyileşme, düzelme sürecine odaklanmak istiyoruz. Vücudumuzun nasıl kendi kendine iyileşebileceğini anlamak istiyoruz. Vücudun yeniden toparlanmaya yönelik doğal süreçleri olduğunu biliyoruz. Vücut bir nedenden ötürü dengesini kaybederse, zamanla dengeyi yeniden kurabildiği gibi bazen de kuramaz. Bazen ağır bir hastalıkla karşı karşıya kalınabilir. Vücudumuz kendisini nasıl iyileştireceğini bilemez ya ilaç ya da insanın vücuduna alabildiği başka bir madde kullanmamız gerekir. Bunu vücuttaki denge ve düzeni yeniden sağlamak için yaparız. Her şeyden önce şunu anlayalım ki dengesini kaybetmiş bir beden için iyileşme süreci söz konusudur ve beden dengesini geri kazanmak ister. Vücudun bu şekilde programlanmış olduğunu görüyorum. Her şeyden önce düzeni yeniden kurmak için programlanmıştır. Canlı vücudundaki bu program nedir?

Dr. Laitman: Herhangi bir ilacı veya başka bir şeyi kullanmaksızın sağlığımızı yeniden kazanabileceğimiz hastalıklar vardır. Fakat bedenin kendi içsel güçleriyle hastalığın üstesinden gelmesine izin verdiğimizde kendi kendine bakar. Bu durumları, koşulları biliriz. Biliyoruz ki bazı problemler ciddiye alınmazsa, geri dönüşü olmayan koşullara varabileceğimiz durumlar söz konusudur. Bu nedenle insanlık uzun zaman önce farklı farklı tıbbi araçlar geliştirmiştir. Kafa ve beyin ameliyatlarının bile binlerce yıl önce yapılıyor olduğunu keşfettik, hayvanların yediği veya insanların kendilerinin buldukları gibi hayvanlardan hiç öğrenmediğim farklı bitkilerin kullanılmasından bahsetmiyorum bile. Ancak bu kullanım iyi bir durumun göstergesi değildir çünkü insanlar hasta oldukları için tüm bunları kullanıyorlardı. Burada binlerce kuşağa ait bir tecrübe söz konusudur. İnsanlar, çeşitli bitkilerin çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiğini hisseden insanlar olduğunu hem gördüler hem de hissettiler. Bunun üzerine onları kullandılar. Bu tarz bir ilaç en eski tür ilaçtır ve cansız, bitkisel ve hayvansal seviyelerinden oluşan insan, bu ilacı hem cansız, hem bitkisel ve hatta hem de hayvansal seviyede kullanmaktadır. Eski tıp kitaplarını edinirsek göreceğiz ki onun içinde ilgimizi çeken yerler vardır. İnsana getirmek için hayvansal dünyadan, bitkisel dünyadan ve kesinlikle cansız seviyeden parçalar kullanırlar. Onların içinde öyle tedavi yöntemleri var ki, onları kendinize bağlarsanız, onların sizi etkilemesi için onlara bağlanmanız yeterli olacaktır. Bu doğrudur.

Konuk: Ne demek istiyorsunuz?

Dr. Laitman: Bazı bitkileri ayağınıza veya kolunuza bağladığınızda, bunun da işe yaradığını görürsünüz. Fakat bu özellikle çevresi kadar zehirlenmemiş bedenlerde etkili olmuştur.

Konuk: Bizler daha basit iken.

Dr. Laitman: Evet, bizler doğaya daha yakınız. Doğa dışında bunu başka bir şey etkilemez. Bugün, hepimiz plastikten yapılmış durumdayız. O kadar güçlü bir kirlilik ve radyasyon var ki, bedenime ağaç bağlasam, hiçbir yardımı olmaz. Bu nedenle tıp, doğaldan Homeopatik tıbba ve sonra Alopatik ve bugün geçerli olan modern tıbba geçmiştir. Bu durumda var olanı kullanmıyoruz. Bu hazır yapıdır ancak bizler doğadan madde alıyoruz. Bu durum Orta Çağ’da, Simya’dan başlar, herkesin gerçekten kendi evinde sayısız araçlar içeren bir eczanesinin olduğu bugünkü duruma ulaşır. Geçmiş zamanlarda söylendiği gibi, aslında her ilaç bir zehirdir fakat her zehir bir ilaç değildir. Yani bedenimize kesin olarak zehir alıyoruz ancak bu zehir vücudu dengeliyor. Aslında bu Homeopatiden, Simillimumdan başlamıştır. Biri diğerine benzer ve bu nedenle bunları kullanırız. Daha sonra sanki tıp biraz daha gelişti. Bu, doğadan daha uzaktır. Ancak bu, belirli bir kişi için, belirli bir hastalık için, belirli bir süre için, vs. daha faydalıdır. Yani eski zamanlarda tıpta insanı, insan ruhunu, yaşadıklarını, hastalığın nereden geldiğini göz önüne aldık. O zamanki Homeopatide bile insanın karakteri göz önüne alınırdı. O kimdir ve nedir? Bu hastalık tam olarak nereden geliyor? Daha sonra şu göz önüne alınmalıdır: “Japon ya da Güney Amerikalı birine bu ilacı vereyim mi?”

Konuk: Bir fark var mı?

Dr. Laitman: Tabii ki, bunlar sistemler açısından tamamen farklı bedenlerdir.

Konuk: Bedenlerle ilgili farklı olan nedir?

Dr. Laitman: Bu inceleyebileceğiniz bir şey. Bedenlerin birbirinden farklı olduğunu öylece söyleyemezsiniz. Homeopatik ilaçlar farklı insanları, farklı dönemlerde ve erkek veya kadın olmalarına göre farklı mevsimlerde etkiler. Bu geçmişte araştırdığım bir şeydi. Bununla ilgili birçok şey mevcuttur. Ve daha sonra, başka seçeneğimizin olmadığı bir aşamaya geldik. Yarım milyonluk insan nüfusu birdenbire 8 milyara çıktı. Şu an sağlıklı olmak ve birtakım ilaçlar almak için doktor sırasında bekleyen 50 kişi var. Hastanın kilosu dışında kimse veya hiçbir şeye bağlı olmayan kimyasal maddelere sahibiz. Bu maddeyi kişiye kilosuna göre veriyoruz. Çocuk ve yetişkinleri ayıran net farklılıklar var ancak artık hiçbir şeyi ayırt etmiyoruz.

– “Hasta mısın?”

– “Evet!”

– “Neyiniz var?”

– “Tamam, şu ilacı alın.”

Bu kişiye bakmıyorsunuz bile! Yani onu muayene bile etmiyorsunuz. Yaşamımızda, kişinin içsel yapısından, kim olduğundan tamamen uzaklaştık. Bu nedenle tıp, insanlık ile birlikte dramatik bir değişim geçirmiştir.

Oren Levi: Tamam, hastalığın Vücudun dengesini yitirdiği ve dengeyi yeniden kurmak istediği zaman olduğunu söylediniz. Vücudun bunu kendi kendine yaptığı ve yapamadığı durumlar vardır. Ve bir şey eklemek zorundayız. Sorum şu: vücut neden dengeyi kendisi bulamıyor ve tüm hastalıkların üstesinden kendisi gelemiyor?

Dr. Laitman: Belki de geçmişte gelebiliyordu fakat bu tür durumlara şahit olmadım. Bence bunun nedeni insanlığın cansız, bitkisel ve hayvansal seviyeyi beslemesidir; o da onlar tarafından beslenir. Ne zaman birisi dengesini kaybeder ve hasta olursa, onlar yardım etmek için bir şey kullanırlar. Bu, üşüdüğümde üzerime bir şeyler giymem gibidir. Ben bir insanım. Hayvan olmadığım için giyindim. Sadece ağzımız yoluyla besin almayız. Daha fazla şeye ihtiyaç duyarız. Ateşin etrafında ısınmamız gerekir. Kürk giymeliyiz. Bir ev inşa etmeliyiz. Bizler insanız ve her şeye bağımlıyız. Her ne kadar akıllı ve yaratılanlar arasında en eşsiz olan olsak da, birçok destekleyici sisteme ihtiyacımız var.

Oren Levi: Peki, iyileşme hızı ile ilgili soru sormak istiyorum. Bedenimiz için gerekli bazı maddeler var ve onları alıyorsak hızlıca iyileşiriz. Hangileri olduğu önemli değil. Bu maddeleri başka bir vücuda verdiğinizde onun daha yavaş iyileştiğini görüyorsunuz. Denge sağlamak için, iyileşme hızını ne belirliyor?

Dr. Laitman: Gerçeği duymak ister misiniz?

Oren Levi: Evet, sadece gerçeği!

Dr. Laitman: Bunu kavrayamayız, inceleyebiliriz. Ancak bunu belirleyen, kişinin çevresiyle bağıdır.

Oren Levi: Bunu açıklayabilir misiniz?

Dr. Laitman: İyileşmekte olan hasta bir kişinin iyileşmesi, ister daha yavaş ister daha hızlı iyileşiyor olsun, çevreyle olan bağına bağlıdır. Daha iyi bir bağ, daha iyi bir çevre demektir. Kişi çevreden güç alır ve çabucak iyileşir.

Konuk: Çevreden güç almasının ne anlama geldiğini kavramak istiyorum. Çünkü bu bir çeşit tedavi gibi görünüyor.

Dr. Laitman: Çevrenin kendisi, kişiyi doğru şekilde etkilemesi gereken bir tedavidir. Böylelikle bu kişi asla hastalanmayacaktır. Ayrıca asla kimse tarafından zarar görmezsiniz.

Konuk: Yani, bir kişi çevreden güç aldığında, çevre kişiyi desteklediğinde, kişi üzerinde belirli eylemler gerçekleştirdiği anlamına mı gelir?

Dr. Laitman: Onu korur. Çevre, kişiye her türlü tehlikeye karşı karşılıklı garanti, güvence verir.

Konuk: Karşılıklı garantinin ne olduğunu açıklayabilir misiniz?

Dr. Laitman: Çünkü insan çevre ile ortak bir mekanizmadadır. Kendi başına yaşamaz, sistem vasıtasıyla çevreye bağlıdır. Eğer çevre onu yeterince korursa, hiçbir şeyden zarar göremez.

Konuk: Yani kişi hastalığa yakalanmaz. Peki, kişi zaten hasta ise, bu durumda da çevre iyileşmesine yardım eder mi?

Dr. Laitman: Evet. Bir zamanlar hasta için dua etme meselesinin dayanağı bu idi. Ama günümüzde ilaç almak daha iyi.

Konuk: Fiziksel, biyolojik mekanizmalarımız çevreden iyi hisler alıyor. Ve çevre onlara güç veriyor ya da yardım ediyor. Bu nasıl çalışmaktadır?

Dr. Laitman: Kişinin kendisini toplumla olan ilişkileri konusunda en çok etkileyen mekanizmaya dahil olmasıyla çalışır. Ve bu bağ, aşağısındaki tüm sistemlerden daha doğru ise, yerine doğru düşmeye ve dengeyi yeniden kazanmaya başlar.

Konuk: Doğaya bakacak olursak, doğa ne der?

Dr. Laitman: Bizi doğru bağ kurmaya zorlar. Bütün bunlar doğanın bize her seviyede verdiği işaretlerdir.

Konuk: Öyleyse hasta bir vücut, doğru bağlanmamış bir şeyler olduğu anlamına gelir. Eğer kişiyi bağlantısıyla daha iyi bir şekilde etkileyen iyi bir çevre varsa ancak o zaman kişinin içindeki bağlantılar da doğru hâle gelir. Yani vücudun içsel sistemlerini etkiler. Onlar kendilerini nasıl düzelteceklerini bilirler.

Dr. Laitman: Doğru, çünkü bizler bedenden ibaret değiliz. Bize öyleymiş gibi geliyor ancak bunlar, farklı seviyelerde, farklı şekillerde bağlanan iletişim bağlantı sistemleridir. Eğer onları dengeye getirirsek o zaman bu dışsal fenomenler de ortadan kalkar. Çünkü onları sadece dışsal sonuçlar olarak görürüz. İçeride, bunlar bağın iletişim sistemleridir çünkü tüm dünya, iyi bağlantılı durumları veya kötü, bağlantısız durumları ifşa eden, tek bir bağlı sistemdir.

Konuk Peki, birçok kez çevresi tarafından desteklenen ve her şeyi yapan hasta insan gördüm. Buradaki kişi desteği almak için açık değil midir? Hasta bir kişinin destekleyici bir çevreyle, aileyle, arkadaşlarla nasıl bir etkileşiminin olması gerekir? Kendisini bu sürece açmak için yapabileceği bir şey var mıdır?

Dr. Laitman: Bu bir sorundur. Onu ikna etmeniz gerekir. Saygı duyduğu kişiler, onu doğru çevreye yakın olması için gerçekten zorlamalı ve durumu açıklamalıdır.

Konuk: Yani sormak istediğim, hasta olan kişinin daha iyi olmak için bizzat neler yapabileceği.

Dr. Laitman: Sadece iyi bir çevreyle bağ kurmak. İyi bir çevrede yardım ve güzel bir gelecek vardır.

Konuk: Onlardan bir şey almak için neye razı olması gerekir?

Dr. Laitman: Onların kendisini daha iyi etkilemesine açık olmalıdır. Kişi kendisi bir şeyi nasıl elde edeceğini dahi bilemez. Bunun için, onların onu etkilemelerini sağlamak için bir ölçüde onlar gibi olmalıdır. Onlar onu formatlayacaklardır. Bu onlara doğru biçimi verecektir. Çevre onunla bağ kurar, onu bu bağ vasıtasıyla etkiler ve sonra o iyileşir.

Konuk: “Plasebo” adı verilen ilginç ve iyi bilinen bir olgu var. Birine onun sistemlerini yeniden düzenleyecek ve yardımcı olacak bir çeşit madde veriyormuş gibi yapıyorsunuz. Onu tedavi edecek gerçek bir kimyasal olmamasına rağmen yine de kişiyi etkilendiğini görüyoruz.

Dr. Laitman: Tabii ki öyle olur.

Konuk: Bu mekanizma nedir?

Dr. Laitman: Bahsettiğimiz gibi, toplumun bir kişiyi etkilemesi türünden bir ilaç, kimyasal bir madde değildir. Sadece Plasebo’da onları çevreye, bazı sistemlere bağlamıyoruz. Ancak kişinin bir ilaç aldığı için daha iyi olacağından ve bu ilacın işe yaraması gerektiğinden emin olduğu şekilde iç kuvvetleri uyandırıyoruz. Sonra görüyoruz ki kişinin bunun böyle olduğuna inanması yeterli oluyor. Ve işe yarıyor! Yani tüm bunlar vasıtasıyla bir kişinin yalnız yaşayamayacağını görüyoruz. Hepimiz aynı ruhun parçalarıyız. Birbirimizi etkiliyoruz. Hepimiz gerçekten bedenlerimizin ötesinde olan bir bağlantı sistemi içerisindeyiz. Bedenlerimizde olan şeyler içsel, manevi, düşünsel, arzusal sistemlerimizdeki bağlantının sadece bir sonucudur. Bu nedenle eğer onları ıslah edersek, bedenimizde ortaya çıkan tüm sorunları düzeltiriz.

Konuk: Plasebo’nun bir kişiyi etkileyerek içsel güçlerini uyandırdığı durumla, çevrenin yaptığı etkiyi karşılaştırırsak?

Dr. Laitman: Evet, çevre onun yerine geçer, onun içsel güçleri olur ve böylelikle kişinin içinde işler.

Konuk: Her iki durumda da bu düşünceler kişinin bedenini eski haline getirmek için, bu içsel güçleri ve kendisini harekete geçirmesi için midir?

Dr. Laitman: Evet. Ancak bir plasebo daha alt bir seviyededir çünkü kişi bu içsel güçleri kendisi uyandırmalıdır. Oysa toplum onu kanatları altına alıp tedavi ettiğinde, gerçekten güçlerini bu kişiye aktarırlar ve bu çok daha kuvvetlidir.

Oren Levi: Hasta olduğumu ve etrafımdaki insanlardan iyi güçler aldığımı varsayalım. Bu güçler içime işlediğinde, süreci nasıl etkilerler? Bu beni nasıl tedavi eder?

Dr. Laitman: Herkesle bağınızın olduğu bir sistemdesiniz. Hepimizi demir zincirlerle bağlamış olan bu sistemi asla terk edemezsiniz. Doğup doğmadığınızın bir önemi yoktur. Ölü ya da diri olun, hepimiz bir sistem içinde birbirimize bağlıyız. Bu, dünyadaki, hayattaki bedensel durumumuza bağlı değildir ancak bu sistem sonsuzdur. Bu, bağlantılarımızın sistemidir. Bu nedenle eğer bu sisteme fayda verirseniz, o da size fayda verir. Sağlıklı bir duruma doğru ilerlemenin dayandığı şey budur.

Oren Levi: Tamam, anladım. Şimdi başka bir kareye dikkat çekmek istiyorum. Allah korusun, hastayım diyelim. Bize verdiğiniz temel tavsiye şu ki, çabucak iyileşmek istiyorsak… Her şeyden önce söylediniz ki vücut kendi kendine iyileşebilir. Bazen farklı maddelere ihtiyaç duyuyoruz fakat en önemlisi çevremizdeki insanların iyileşmemizi hızlandıracak iyi bir etki sağlaması. Şimdi diyelim ki etrafımda bu kadar sıcak bir çevre var. Bu etki daha iyi olmamı sağlıyor. Bu çevreden pozitif bir şey alıyorum. Bir çeşit pozitif güç, bunun bir ilaç olduğunu düşünüyorum. İyi çevremden aldığım ekstra güçler var. Bu güçler beni destekliyor. Bu teknik olarak nasıl işler? Çevremdeki insanlardan aldığım bu ekstra pozitif güç beni nasıl tedavi eder?

Bu güç vücudumun tekrar dengeyi bulmasına nasıl yardımcı olur?

Dr. Laitman: Sizin sisteminiz ve gerçeklikte var olan sistem, öncekinden daha büyük bir bağlantı içinde birlikte çalışmaya başlarlar. Hastalığınız, siz ve genel sistem arasındaki doğru bağlantıda belli bir eksikliğe neden olur. Genel sistem ise şimdi bu bağlantıda eksikliği tamamlar. Çünkü hastasınız ve belli bir bağlantı kesikliğine neden olmuş olsanız bile genel sistem bu bağlantı eksikliğini tamamlar. Ardından yine sağlıklı olursunuz. Ancak bu sistem, sizin dışsal sistemde elde etmiş olduğunuz doğru bağlantıya yardımcı olur. Bu noktada dışsal sistem eksik bağlantıyı kendinden tamamlar ve sonra siz onu geri vermek, telafi etmek durumundasınızdır. Sistem bu şekilde işler. Herkes ve her şey için geçerlidir. Sistem bu şekilde daha büyük bir bağlantı sağlamak yolunda ilerler.

Oren Levi: Bu bağlantı benim bedenimi nasıl etkiler? Nasıl beni tedavi eder?

Dr. Laitman: Beden, sadece beden olarak vardır. Bizler için dışsal bir görüntüdür. Bu ruhun içinde beden varmış gibi görünüyor. Bunu açıklamak da zor. Zaten söyleşimizin sonuna geldik ancak bilin ki o yok. Ruhu, onun bağlantılarını ve onun manevi dünyadaki koşullarını hissedemediğimiz için bu, bizim var olduğumuzun bir tür göstergesidir. Onun yerine bir çeşit gölge görüyoruz, beden gibi bir gölge. Bu onun varoluş şeklidir. Onunla ilgilendiğimiz süre zarfında en nihayetinde gerçek iyileşmeye varacağız.

Konuk: Geleceğe baktığımızda, modern tıp şimdiye kadar keşfetmediği neyi keşfedecek?

Dr. Laitman: İnsanlığın, tıbbın bu hâliyle artık her şeyi tedavi edemeyeceğini anlayacağı bir duruma ulaşacağını umuyorum. Gerçekten de insanları maddi, manevi, sonsuz, vs. her seviyede iyileştiren gücün, sadece aramızdaki doğru bağ ve bağlılık olduğu evrensel şifaya ulaşmamız gerekmektedir.

Konuk: İlaç etkisi olan ya da çeşitli halkları farklı şekillerde etkileyen bir evrensel şifadan bahsettiniz. Onu özel yapan nedir?

Dr. Laitman: Özel olan, onun bizi tekrar dengeye getirmesidir. Dengemiz doğanın tek bir gücü, doğanın tek bir genel gücüdür. Bize gerçekliğimizin maddi, manevi, sağlıksal, sonsuz açılardan tanımlamasını, hep birlikte bilmek ve elde etmek zorunda olduğumuz her şeyi getirir.

Oren Levi: Son sorumu soruyorum. Bir kişi hasta ise doktorlara gider ve doktorun tavsiye ettiği şeyleri yapar. Sorum bununla alakalı değil. Bana bilmediğim neyi öğretebilirsiniz? Doktorun bana öğretebileceği, bana yardımcı olabilecek bir öneridir. Ne tür düşünceler beni iyileştirebilir ve benim iyileşme yeteneğimi arttırabilir?

Dr. Laitman: Sadece bağ, sadece manevi gelişimi olan iyi insanlarla aranızdaki bağ. Yani bağa ve sevgiye, başkasını kendin gibi sevmeye ulaşmak için bir insan ve bir kalp olarak iyi bir bağ içinde olmak. Böyle bir durumda kesinlikle tamamen iyileşeceğiz.

Oren Levi: Vücudu dengesini yitirmiş bir kişi, çevresindeki herkesle dengede olma hakkındaki düşünceleri vasıtasıyla bedensel olarak iyileşme durumuna girer mi?

Dr. Laitman: Bu kolay değildir ancak tüm hastalıkların kaynağı, aramızda doğru bağların olmamasıdır.

Oren Levi: Bu nedenle tedavi de doğru bağı inşa etmekte midir?

Dr. Laitman: Doğru.

Oren Levi: Dr. Laitman. Çok teşekkürler. Maalesef zamanımız doldu. Bunu, ilerleyen söyleşilerimizde konuşacağız. Bizimle birlikte olduğunuz için teşekkürler. Bir dahaki söyleşide görüşmek üzere, en iyi dileklerimle!

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,083