e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Eylem ve Niyet

Not 205

Bir eylem basitçe kişinin yaptığı şeyleri ifade eder – kişi ister almayla yani kendini memnun etmekle meşgul olsun, ister başkalarına ihsan etmek için ihsan etmekle.

Fakat niyet meselesi vardır. Yani bağış ve sadaka gibi bir kişi ihsan etme eylemi gerçekleştirildiğinde, kişinin niyeti karşılığında almak ise buna “almak için” denir.

Alternatif olarak ihsan etme eylemi için herhangi bir ödül istemediğinde kişinin niyeti ihsan etmektir. Aynı şekilde kişi kendini memnun etmek için alma eylemlerini gerçekleştirdiğindedir çünkü amaç zevk almak isteği, ihtiyacı karşılamak, haz almak istediği tutkudur ya da kişi kendini Yaradan’ın arzusu yüzünden memnun eder. Yani, yarattıklarına iyilik yapmak onun arzusu olduğundan eğer Yaradan insanların zevk almasını istemeseydi kişi haz almayı istemezdi.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,082