e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

48- Temel Unsur

Temel unsur herkese bilinen yoldur. Akla olan ilgi ve onu kollamak sorunun temeli üzerine inşa edilir. Eğer kişi bilinen bir soruyla karşı karşıya gelirse, kişi hazırlıklı ve savunması iyi olmalı ki anında cevap verebilsin.

Başka bir deyişle, tüm yapı, soru ve cevaplar üzerine inşa edilmiştir. Yaratan’ın yolunda olan bir kişi eğer kutsallığı inşa edebilmekle ödüllendirildiyse, soru ve cevaplara yer yoktur ve ona “ayakta duruyor” denir.

Yaratan maneviyatla temeli örtülen ve derecelerde olup yapacak işleri olmayan kişiler için bile yer hazırlamıştır. Burada inancın bulunabileceği özgür bir unsura sahiptirler.

Böyle bir şeyin bu denli yüksek derecelerde nasıl olabileceğini anlamak zor olsa da, Yaratan’ın kendisi böyle bir şeyi yapabilir. Buna orta çizginin ıslahı denir ve sol çizgiden almaya getirilen yasaklamadır.

Aynı zamanda görüyoruz ki Hohma (Erdemlilik) sadece Malkut’da dır (Krallık). Malkut, Hohma’nın özelliklerine ters olsa bile, hala, Hohma’nın ortaya çıkacağı yer tam olarak burasıdır Malkut’un içerisinde.

“Bu harabiyet ellerinin altında olsun” cümlesinin anlamı budur. Hocalarımız derki; kişinin doğruluğun (yasa) içerisinde durması için önce o doğruda başarısız olması gerekir. Doğruluk Malkut’un bir muhakemesidir (ve gelinin anlamı budur; geline gitmeye “yasa, kanun” denir – İbranicede gelin ve kanun kelimesi aynı harflerden oluşur ama farklı yazılır). Yol tümüyle engellerle inşa edilmiştir, yani sorular üzerine. Kişinin soruları olmadığı zaman, kişinin “İnanç” ya da “Kutsallık” isimleri yoktur.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,078