e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Daha İyi Bir Hayat

Daha İyi Bir Hayata İlerlemek

  • Üst gücün üzerimizdeki hareketi
  • Kabala’nın Bilgeliği herkes için tasarlanmıştır
  • Biz bu gücü kendi ellerimize alıyoruz
  • Maddenin üzerine yükselmek
  • Hayat bize sadece dengeye erişebilmek için verilmiştir

Soru: Biz bilim adamı değiliz ve Kabala’ya bilgi veya bilim aracılığı ile ulaşmadık.

Öyleyse sen şunu söylüyorsun: Bilim adamları Kabala’nın Bilgeliğine araştırmalar sonucunda ulaşıyorlar, acı sonucunda değil, bu sadece merak. Onlar dünyayı çalışmak istediler ve birden bire oynadıkları oyunun gerçek olmadığını fark ediyorlar, bu nedenle daha gerçek bir oyunun içinde olmak istiyorlar ve sonra başka hiçbir seçenekleri olmadığı için Kabala’nın Bilgeliğine varıyorlar. Onlara olan gerçekten de bu, demek oluyor ki onların acıyı hissetmeleri gerekmiyor, ama yinede onlara yakınlaşmak ve onlara bu şekeri vermek mümkün. Diğer bir taraftan ise dünyada birçok insan acı çekiyor ve sorular soruyor: Hayatımın amacı nedir? Ben neden acı çekiyorum? Ne için yaşıyorum? Bu dünya neden var? Bin bir tane soru ki en sıradan insanlar bile sormuştur. Bu sorular bizi Kabala’nın Bilgeliğine ulaştırıyor. Bu bilgelik bilim adamları için tasarlanmamıştır ki bunun yardımı ile dünyayı daha ileri derecede araştırabilecek olabilsinler. Hatta daha ileri araştırmalar yapsalar bile hala bir dönüşümden geçmek zorundalar, çünkü dünyayı dönüştürebilmek için kişinin kendisini üst güce göre dönüştürmesi gereklidir ve sonra onu yönetebilir. Öyleyse Kabala’nın Bilgeliği herkes için tasarlanmıştır, ama ben herkese ulaşamam, ben sadece birine gidip şunu anlatamam – acı çekiyorsun, o zaman gel ve çalış ve çalışarak bu dünyada nasıl başarabileceğini öğreneceksin. O bunu anlamaz.

Öyleyse soru dünya bütünlüğünde nasıl daha iyi bir hayata ilerleyebilir? Kim Kabala’nın Bilgeliğini kullanarak üst güç üzerinde ihsan edecek ki o da tekrar bizim üzerimize iyilikseverlik ihsan edecek? Bütün bunlardan dolayı biz burada üst gücün hareketini hissediyoruz, o burada, herhangi bir şekilde var olmuş durumda. Eğer biz onun üzerine nasıl ihsan edeceğimizi bilseydik, geri dönüşümde iyi bir yanıt alacaktık ve ihtiyacımız olan da bu. Bilim adamları bunu bilmek istiyor, bunu çalışmak, bu onlar için merak, bizim içinse sadece hayatımız. Biz iyi yaşamıyoruz, yarın ne olacağını bilmiyoruz, biz bu gücü kendi elimize almak zorundayız, ama bunu bize yarar sağlayacak şekilde yapmalıyız. Bu arada, elimize aldığımız her şey daha kötü hale gelir. Öyleyse istesek de istemesek de öğrenmek zorunda kalacağız. Öğrenmek ne anlama geliyor? Yardımı nasıl vereceğimizi öğrenerek biz bir dönüşümden geçmek zorunda olacağız. İnsanlık, sadece üst güç ile olan eşitliğin onunla beraber rahatlamayı ve güvenliği, daha iyi için olan bazı değişimi getireceğini fark edecek.

Bu nasıl olacak? Bunu her geçen yılda görüyoruz, daha çok insan bunu içeriden anlamaya başlıyor, çünkü bizim Reşimot’umuz, manevi genlerimiz, sürekli olarak büyüyor ve bize bu anlayışı getiriyor, bu uyum – başka hiçbir seçenek olmadan, acılardan. Biz onu tanımak zorunda olacağız. Ben Kabala’nın Bilgeliği hakkında o saf bir bilimmiş gibi konuşuyorum, sıradan insanla bağlı değilmiş gibi, ama bu doğru değil, sıradan insan sadece farklı bir yol ile bunu kabul edecek. Sıradan bir insana hitap ettiğim zaman ben bunu şu şekilde söylüyorum: Sen gerçekliği yanlış şekilde algılıyorsun. Neden? Çünkü sen bu gerçeklik ile dengede değilsin. Eğer bedenim veya onun hücrelerinden biri düşman bir çevrede olsaydı, örneğin 50 derece üzerindeki bir sıcaklıkta veya -50 derecede veya uyum sağladığımdan farklı bir atmosfer basıncında, o zaman ben acı çekerdim ve yaşayamazdım. Ne zaman iyi ve rahat hissediyorum? Dengede olduğum zaman ve içerideki dışarıdaki ile tamamen dengede olduğu zaman, bütün seviyelerde, bütün parametrelerde. İşte bu bizim dışımızda olan ile ne yapmamız gerektiğidir. Eğer her bir insan rahat hissetmek için, dışarıda gerçekleşen ile dengeye ulaşmak için onu öğrenecekse, bu sadece o kişinin bu dünyada yaşadığı yetmiş yıl için olmaz fakat sonsuzluk için olur. Biz sonsuz bir hayatı tartışıyoruz, enkarnasyonların ötesindeki. Kişi bir kere bedenin dışına çıkınca her şeyi farklı bir şekilde hissetmeye başlar, zamanın ötesinde, kişi bedene girer ve sonra ondan çıkar, bu süreci sonsuz bir yol ile hisseder. Kabalistler açıklıyor ki dıştaki gerçekliği onunla eşitlenmek için öğrenmek zorundayız, onunla dengede olduğumuz bir durumda olmak için. Kabala’nın Bilgeliğinden daha elverişli bir bilim yok ve bunu anlamayan herkes acı çekecek. Aynı diğer herhangi bir durum gibi, eğer biri çöle kaçarsa ve orada kendi başına yaşarsa veya dondurucu kutup koşullarına geçerse veya çok güçlü sıcaklığa, her ne olursa, kişi iyi hissedecek mi? Kişi nerede iyi ve rahat olacağını bilmek zorundadır. İnsan kendisi için iyi bir çevre inşa etmek zorundadır. Bu Kabala’nın Bilgeliği’dir – gerçeğin nasıl akıllıca alınacağı, mümkün olan en iyi yolla. Bu herkes için gereklidir. ‘Gerekli’ ne demek? Acılar bizi oraya ulaşmaya zorlayacak.

Soru: Ben yeni bir öğrenciyim ve öyle gözüküyor ki Nobel Ödül sahipleri bunu kabul etsin veya etmesin bu benim algımı değiştirmeyecek. Ben oldukça basit bir insanım, çok akıllı değil.

Bilim sadece bu dersin konusu ki ben buna yaklaşmayı seçtim.

Soru: Ben ikna olmadım. Eğer Nobel Ödülü kazanmış biri bile gelecekse veya onun gibi yüz kişi, bu benim görüşlerimi değiştirmeyecek. Ben çok anlamıyorum, ama eğer biz genel kural ile dengede olacaksak o zaman aslında formun eşitliğinde olacağız, tıpkı bir sörfçü gibi, dalgalardan zevk alan ama onların içine düşmeyen. O zaman genel kural nedir?

Genel kurala “ihsan etmenin kuralı” adı verilir.

Soru: Ve kural durumu nedir?

Bunun geri kalanı öğrenilmek zorundadır –  maddenin üzerine nasıl çıkılacağı. Sen ego içinde olduğun sürece, maddenin içinde, sen her zaman acı çekeceksin; ilaçları-uyuşturucuları alarak kendini bedeninden, duyularında koparmadığın sürece sürekli acıları hissedeceksin. İşte insanların bugün söyledikleri bu. Ama bedenden gerçekten çıkmak, sadece kuralı edinerek mümkün.

Soru: Siz ıstırap hissetmiyor musunuz? Kuralı biliyorsunuz, öyleyse şimdi, bugün, hala acı çekiyor musunuz yoksa çekmiyor musunuz? Bilmek istiyorum.

Neden soruyorsun? Kıskanmak için mi? Tamam, evet.

Bu yöntem kişiye amaca ulaşmada ve daha az acı deneyimlemesinde yardım eder. Biz neden buraya geliyoruz ve dersler veriyoruz ve Kabala’nın Bilgeliğini yayıyoruz, herkesin onun hakkında bilmesine izin vermek istiyoruz? Sessizce oturabilirdik ve sadece her kim bizi bulursa katılması için bekleyebilirdik. Neden dışarı çıkıyoruz ve bunu tanıtıyoruz? Çünkü bu doğal yol ile olduğu zaman, insanlar Kabala’nın Bilgeliğine çok büyük acılardan geçerek ulaşıyorlar, sancılı birçok enkarnasyondan sonra, öyle ki bunları hatırlamıyor ve bilmiyorlar bile. Kişi sürekli bu soru ile yaşamaya devam edemez: ne için yaşıyorum? Biz bu insanı acı çekmekten kurtarmak istiyoruz. Bu sadece ne için yaşıyorumun sorusu değil, bu öldürmeleri ve katliamları ilgilendiriyor ve onun gibi şeyleri. Ve öyleyse bunu önlemek için, biz beklemenin yararlı olmadığını göstermeye geliyoruz, acılar size gelmeden siz bize gelin.

Soru: Siz şimdiden acı çekmenin ötesinde misiniz?

Evet. Senin sorduğun şu: Sen bana geldiğin zaman, ben senin daha ileri gelişmende nasıl yardım ederim? Hiç kuşkusuz bir yöntemimiz var. Bu bizim değil, ama bu birçok yıl boyunca Kabalistler tarafından geliştirilmiş bir yöntem. Bu esasında basit bir yol değil. Bu kişinin kendi içinden dış dünyaya nasıl çıkacağının bir çalışması. Kolay öğrenilen bir şey değil; bir kişinin bunu edinmesi pek çok yıl alıyor. Ama bir kere elde edildi mi, kişinin hayatı değişiyor, bakış açısı değişiyor, farklı bir yol göstermenin altında oluyor, aynı üst güç kişinin üstünde tamamen farklı bir şekilde davranıyor. İşte şimdi ulusa hitap etmemizin nedeni de bu, İsrail ulusu ile başlayarak. Biz bunu dolaylı bir yoldan yapıyoruz çünkü bunu doğrudan yapmak mümkün değil, bu nedenle insanlara Rusya’daki ve Amerika’daki bilim adamları aracılığı ile ulaşıyoruz, engellerin etrafından geçmek zorundayız. Bizim doğruca ulusa gitmemiz gerekiyor, ama hiç kimse bu şekilde dinlemeyecektir. Bunu yapıyoruz çünkü pek çok istenmeyen acı çekme önlenebilir, şu anda beraber yaşadıklarımız için değil ama bunun mümkün olduğu kişiler için. Umuyorum ki bunu önleyeceğiz, bundan dolayı gürültü yapıyoruz; aksi halde sadece kendimiz ile kapsanmış olurduk ve bize gelip çalışmak isteyen kişileri engellemiş.

Soru: Sağlığımızı veya hastalığımızı nasıl sınıflandırıyorsunuz?

Bütün hastalık, sağlık, aile ile ilgili konular, çocuklar, bana ne söylersen, kötü veya şeytani hissettiğin her şey, sadece senin gerçek ile hayat ile doğru ilişkiye geri dönmeni sağlamak için var. Hayat bize homeostasise ulaşmamız için verildi.

Soru: Ama diyorsunuz ki gerçeklik diye birşey yoktur.

Gerçeklik diye bir şey yoktur ne anlama geliyor? Bizim şu anda kendi içimizde kavradığımız, şu anda hissettiğimiz şey, gerçeklik. Ama soru şu doğru gerçeklik bana bağlı mı değil mi. Bu tamamen tarafsız özgür bir formun içinde mi yoksa sadece benim özelliklerimin bir yansıması mı? Ortaya çıkan şu ki bu sadece benim özelliklerimin bir yansıması ki ben düşüncelerin gücü ile gerçeği değiştirebilirim. Burada pek çok önemli nokta var. Eğer isterseniz bir sonraki dersi düşüncelerin gücü hakkında yapabiliriz. Gerçeği nasıl harekete geçiririz? Düşüncelerin gücü ile.

 

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,096