e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Çadırların Ne Kadar İyi, Yakup – 1

Çadırların Ne Kadar İyi, Yakup – 1

Not 171

“Çadırların ne kadar iyi, Jacob.” Yaakov [Yakup] Akevaim [topuklar] ve “son” kelimelerinden gelir. Yani bir kişi dünyada haz elde edebileceği hiçbir şey olmadığını gördüğünde, bu kişinin hissettiği en kötü alçaklık safhasıdır.

Şöyle der; “Fakat yaratılışın amacı O’nun yarattıklarına iyilik yapmaktır ve zevk ve hazzının esas olarak Tora ve Mitzvot’ta [emirler] olduğu yazılıdır, yine de kişi Tora ve Mitzvot’ta herhangi bir lezzet veya zevk hissetmez, ‘Çünkü onlar sizin hayatınız ve günlerinizin uzunluğu’ yazılı olmasına rağmen”. Ancak kişi bunu görmez.

Aynı şekilde maddesellikte, orada haz olduğu yazılıdır, çünkü Keduşa [kutsallık] içlerinde küçük bir ışıkla aydınlatır, yine de maddesellikte kişi şimdi bunu bile hissetmez. Böylece kişi hayattan bıktığı bir safhadadır, zira hayatının bir anlamı yoktur.

O zaman, bir kişi bu safhanın yukarıdan bilerek verildiğine inanmalıdır ki böylece bir eksikliğe, Yaradan’a eksikliğin dolumunu vermesi için dua etmesi adına bir nedene sahip olacaktır. Buna “Meskenleriniz, İsrail” denir, çünkü İsrail, kişinin “İsrail” adı verilen Yaradan uğruna çalışmak istediğini hissetmesi anlamına gelir ve eğer eksiklik yoksa, dolum yoktur.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,123