e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Onun İlahi Takdirinde Gizli ve İfşa Olan

Onun İlahi Takdirinde Gizli ve İfşa Olan

Not 72

Genel olarak dünya için, O’nun İlahi Takdir’i halktan gizlidir. Yani dünya, kendi üzerinde rehberlik olduğuna inanmaz ve her şeyin bir lider olmaksızın gerçekleştiğini düşünür.

Bu nedenle, Yaradan dünyayı ifşa olan bir ödül ve ceza ile yönetir. Bu, yaratılanların Yaradan’ın “doğa” olarak adlandırılan yasalarına uymaları veya hemen oracıkta cezalandırılmaları gerektiği anlamına gelir. Buna “ifşa olan ödül ve ceza” denir.

Örneğin, Yaratan yaratılanları dört elementin birleşimi olarak yarattı: hava, rüzgâr, su ve toprak ve hepsinin içinde harmanlanması gerekir.

Bir kişi doğanın yasalarını ihlal ederse ve eklerse örneğin, Yaradan’ın belirlediğinden daha fazla ısıyı, misal çok sıcak bir yere girerek, kişi doğanın yasalarını ihlal ettiği için cezalandırılır ve aşırı sıcaktan ölerek hayatıyla öder. Ya da tam tersine, bir kişi doğanın belirlediğinden daha soğuk bir yere girerse, cezası hayatıyla ödeme yapmaktır ve donarak ölür. Böylece ödül ve ceza ifşa olur.

Bununla birlikte, O hala gizlidir ve bir liderin olduğunu söylemezler. Aksine, doğanın Yaradan değil, liderlik olmaksızın bir güç olduğunu söylerler.

Bu nedenle buradan maddesel dünyada O’nun Kendisinin gizli olduğu ve ödül ve cezaların bu dünyada hemen oracıkta merhametsiz olarak ifşa olduğu ve doğanın yasalarını ihlal eden herkesin anında cezalandırıldığı sonucu çıkar. Ödül de aynı şekildedir: Kişi doğanın kanunlarına uyduğunda, hemen alır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,100