e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Profesör COVID

Sert, talepkar bir öğretmen gibi, koronavirüs bizi düşünme şeklimizi değiştirmeye zorluyor. Önceki yaşam tarzımıza geri dönmemize izin vermeyerek, maddesel ve doğrudan hazlara daha az ve başkalarıyla olumlu bağlardan kaynaklanan, kalıcı, sosyal konulara daha fazla odaklandığımız bir düşünce tarzı geliştirmeye zorluyor.

Virüsün, birbirimizle bağ kurmaya zorlaması için beklemek zorunda değiliz. Doğrusu, eğer beklersek şu an görünmez “öğretmenin” sert elinden çektiğimizden, daha fazla acı çekeceğiz. Bunun yerine, birbirimize bağlılığımızı, hayatımızın her alanında birbirimize bağımlı olduğumuzu ve toplumumuzu buna göre yapılandırdığımızı kabul etmemiz gerekir.

Yeni yaşam tarzı, yeni bir tür düşünce gerektirecektir. Örneğin, sağlıklı ve güçlü olduğumuzu hissediyorsak, rahatsız edici oldukları için maske takmama eğilimindeyiz. Ancak böyle yaparak, diğer insanlara virüs bulaştırabiliriz çünkü asemptomatik taşıyıcı olabiliriz. Yeni düşüncede, başkalarına virüs bulaşmaması için maske takacağız çünkü tam olarak taşıyıcı olup olmadığımızı bilmiyoruz.

Aynı şey gıda için de geçerli. Yakın gelecekte, gıda kıtlığının hepimizi etkileyeceği bir durum olabilir. Hepimiz mümkün olduğunca çok almaya ve sadece kendimizi düşünmeye çalışırsak, kaos ve şiddet yaratırız. Ama sadece ihtiyacımız olanı alırsak böylece başkaları da kendi ihtiyacı olanı alır, o zaman herkes için bol miktarda bulunur, sıcaklık ve güven duygusu da toplum içinde yayılır. Bu şekilde, virüs yavaş yavaş bizlere iyi bağların; önceki acımasız rekabet ve aşırı tüketimin olduğu hayatlarımızdan çok daha iyi hissettirdiğini ve çok daha ödüllendirici olduğunu öğretecek. Tek sorun bunu ne kadar çabuk öğreneceğimizdir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,089