e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Eğer Rav, Rabbin Bir Meleğine Benziyorsa

Eğer Rav, Rabbin Bir Meleğine Benziyorsa

Not 306

15 Şubat 1972

“Eğer Rav, Rabbin bir meleğine benziyorsa, Tora’yı onun ağzından öğrenmeye çalışmalarına izin verin.” Bir “melek” onun kötü bir eğilimi olmadığı anlamına gelir, bilgelerimizin dediği gibi, “Musa göğe yükseldiğinde, melekler dediler ki, İhtişamını göğün üzerine koy.’ Yaradan [Musa’ya] dedi ki, ‘Onlara ikna edici bir cevap ver.’ [Musa] onlara dedi ki, ‘Kötü bir eğilime sahip misiniz?’” (Şabat [Sebt] 88b). Yani meleğin kötü bir eğilimi yoktur.

Bu nedenle, “Eğer Rav”ı yorumlamalıyız yani Rav, her birinin bir meleğe benzeyeceğini, yani öğrencilerin bir melek gibi form eşitliğine sahip olacağını, kötü eğilimi olmayanın, Tora’yı onun ağzından öğrenmeleri gerektiğini söyler.

Yani, bir melekle form eşitliğinin nasıl sağlanacağı konusunda Rav’dan Tora öğrenilmelidir, çünkü Tora olmadan kötülüğe boyun eğdirmek imkânsızdır, bilgelerimizin dediği gibi, “Kötü eğilimi ben yarattım; Tora’yı da şifa olarak verdim.”

Ve eğer değilse, yani Rav onlara nasıl bir melek gibi olunacağını öğretmiyorsa, “onun ağzından Tora öğrenmesinler” çünkü onun Tora’sı doğru yönde gitmiyordur.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,286