e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

170- Cebinde Büyük Bir Taş Olmamalı

Duydum.

“Cebinde büyük bir taş ve küçük bir taş olmamalıdır.” Taş (Even) “inanç” (tartı taşı) olarak adlandırılır. Bu küçük, mantık üstü olarak kabul edilir. Ama aynı zamanda “büyük bir taşınız” olduğunu da söylemelisiniz, bu sizin mantığınızın da olduğu anlamına gelir. Bunun anlamı sizin yaptığınızın, dünyanın geri kalanınınkine benzemediğidir, ancak sağlam bir temeliniz vardır, bu Gadlut’tur (büyüklük, yetişkinlik), bir temeli olmayan tam bir inanç (Even) olan Katnut (küçüklük, çocukluk) değildir.

Orada “küçük taş” olmalı ama o “tam ve tamam” olmalı; tüm Tora ve Mitzvot’u tutmada bu “küçük taşa” dayanmak yeterli olmalı ve ancak o zaman o “tam ve tamam” olarak adlandırılır.

Ama o “küçük” ise ve size küçük şeyler yaptırırsa, o “tam bir taş” olarak kabul edilmez. Ve büyük bir ölçü ve küçük bir ölçü nedir? Küçük bir temeliniz varsa, o küçük kabul edilir. Ama “büyük bir taşa”, büyük bir temele sahip olduğunuz zaman, kendinizi büyük olarak görürsünüz, yani bu büyük olduğunuz anlamına gelir. Ve “tam bir taş” ise kişinin ilahi takdirle ödüllendirilmesidir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,078