e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

24. Mektup

1927, Londra

Ruh eşime, mumu sonsuza kadar yansın;

Ocak ayının on dördündeki mektubunu aldım ve çok memnun oldum. Senden dostlarla bağ kurma çabası içinde olmanı istemiştim, dilerim Yaradan seni amacına ulaştırır.

Hepiniz Tora çalışmasının eksikliği içinde olduğunuzdan, lütfen dostum hem açık hem de saklı Tora’nın çalışmasında güçlen çünkü kötü eğilim sadece ilmin eksikliğinde olan kalbe yerleşir.

Ayrıca tembellik yapmamaya çok dikkat et çünkü “tembellik kirişi çökertir” ve o bu dünyadaki en sert Klipa’dır (kabuk). Klipa tamamen eylemlerin miktarına göredir: Tembelliğin işareti üzüntü, tetikte olmanın işareti neşedir.

Eğer bu kadar zor olmamış olsaydı, ruh için iyi olduğundan hoca olmak için çalışmanı önerebilirdim. Fakat en önemlisi dua et ve yapmak istediğin her şeyde Yaradan’a güven, bu sana başarman için yardımcı olacaktır.

Bildiğin gibi dua ve güven el ele gider. Yaradan’ın her ağzın duasını, özellikle Kutsallıkla ilgili olanı duyduğuna tam bir inançla inanmalıyız. Bu inançla güven elde ederiz ve sonra dua tam olur, güvenle korunduğumuza ve tüm gün neşe ve güven içinde olmakla ödüllendirileceğimize inanmalıyız.

Sana söylediklerimi unutma—kalktıktan sonraki ilk saatte düşünce vasıtasıyla kalbini “gece yarısı Tikkun’una (ıslah)” bağla. Kutsallığın ıstırabıyla, eylemleri nedeniyle acı çeken kendin için üzül. Ancak, bunu bir saatten fazla uzatma. Sonrasında kalbini inanç ve güvenle bütünlük içinde Yaradan’ın yollarına yükselt, Tora’ya bağlan ve tüm gün memnuniyet içinde ol. Eğer dilersen uykuya gitmeden önce de yarım saatliğine kötü eğilime bağlanabilirsin.

Ancak, Yaradan çalışmasına bağlandığımızda bizi özellikle üzmek isteyen kötü eğilimin tuzaklarına dikkat et. Böyle zamanlarda kötü eğilime şöyle de, “Haklı olsan da, bekle, kralın huzurunda olduğum zaman değil, senin için belirlediğim saatte ortaya çık.” Bu nedenle rahip mihrabı bereketlendirmek için özel giysiler giyer.

Aklını benim bu sözlerimle doldurursan, O’nla Dvekut’a yaklaşmakla ödüllendirilir ve Yaradan’ın arzusunu yerine getirmede başarıya ulaşırsın.

Yehuda Leıb

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
22 - 0,584