e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Kabala Kütüphanesi > Kabala ve Bilim > Bilimadamları Kabala’yı Keşfediyor

Bilimadamları Kabala’yı Keşfediyor

Biliminsanları Kabala’yı Keşfediyor

  • Genel kural ile uyum dereceleri
  • Gelişimin doğru yolu
  • Peygamberler neyi tamamlamayı başaramadı?
  • Kendimi nasıl tanıyabilirim?

Daha fazla ne eklenebilir? Bu kuralı anladığımız gibi, biz oldukça aşamalı olarak onunla eşitlenmeye başlarız. Bu bizim onunla eşitlendiğimiz aşamalı yol ise Dünyalar adını alır; Asiya dünyası, Yetziradünyası, Beria dünyası, Atzilut dünyası vb. ta ki biz bütün kural ile eşitlenene kadar ki buna Ein Sof (Sonsuzluk) dünyası denir. Dış gerçekliği kavramada 125 aşama vardır. Biz kendi formumuzu eşitler ve kendimizden çıktığımız uzantıda bu kural ile tanımlarız ve büyümeye göre kendimiz için hareket edebilecek duruma geliriz ve bu kural ile aynı şekilde hissederiz, anlamı – hiç bir kategoride sınırlanmamak, hiç bir yönde.

Bu aslında gerçekliğin amacıdır, herkesin ve bütün gerçekliğin ulaşmak zorunda olduğu. Bizler aslında bu sürecin başında değiliz, biz son gerçekliği anlamaya ve onunla eşitlenmeye başlıyoruz. İşte bu nedenden dolayı bu çok zor bir zaman, çünkü gerçekliğin genel kuralı öyle bir şekilde hareket ediyor ki bizi onu bilmeye ve onunla eşitlenmeye zorluyor. Bu takip eden her nesil için daha kolay hale gelecek çünkü bizler bu süreci başlatan ilk kişileriz. Bunu bütün dünya genelinde bizim sınıflarımıza ulaşan insanlarda görebiliriz, her geçen yıl anlamanın daha kolay olduğunu, insanlar bunları kendi kendilerine anlamaya başladılar, kabul etmeye ve gerçeğin bu olduğunu görmeye. Bunu sıradan bir insan bile, zamanında Grek filozoflarının kavrayamadığını, kavrayabilir ve kabul edebilir.

Şimdi, ben ne zaman bundan otuz, otuz beş yıl önce Rusya’da olduğum sırada beraber çalıştığım bir bilim adamı ile karşılaşsam, onları hatırladığımdan çok daha farklı buluyorum, öyle bir şekilde ki bunu onlardan ummazdım. Biz şimdi Amerika’yı dolaşmak üzereyiz ve orada bilim adamları ile görüşmelerimiz olacak. Ben bizim onlara gerçekten götürdüğümüz şeyleri içtenlikle karşılayacaklarını umuyorum; öyle insanlardan davetler alıyoruz ki onların hiç bir zaman kuru bilim yolu dışında bir yol ile düşüneceklerini beklemezdim.

Bu aslında benim hakkında konuşmak istediğim fikir – bilimsel yaklaşım, hepsinin içinde nasıl algılanacağı, Kabalistik yaklaşımın tersi olarak ki bu dışarıda ne olduğunun görüntüsünü sağlar.

Soru: Kabala ilmi kim için tasarlanmıştır?

Ben bilim hakkında konuştuğum zaman onu İsrail ile ilişkilendirmiyorum, bu bütün insan ırkına ait. Biz gerçek algımızı değiştirerek basit şekilde ortak üst güç ile dengeye doğru hareket ediyoruz. Bunu yaparak, kendi üzerimizde baskı ve acı çekmek yerine daha yararlı, daha rahat bir gelişme çiziyoruz. Eğer bu fırsatı daha önce kullanmış olsaydık öyle ki insanlık Greklerin zamanında para, onur, bilgi ve maneviyat dışında her şey üzerine olan arzular ile konu dışına çıkmadan yapsaydık, o zaman tamamen farklı bir şekilde gelişmiş olurduk, bu öyle bir yol ki peygamberler bize bunu getirmeye niyet etmişler ama başarılı olamamışlardır. Baal HaSulam’ın yazdığı budur ki filozoflar ile peygamberler arasında büyük bir bağ vardır, ancak bu bağ sonuç getirmede başarılı olamamıştır. Biz şu anda hemen hemen o yere dönmekteyiz, bilim 3000 yıldan fazla geliştikten sonra, hayal kırıklığı getirdikten ve anlama gelişimin dış gücü tanımaya doğru gelişmek zorundadır ve bizim çalıştığımız iç deneyimlere değil.

Soru: Çalışan birinin genel kuralı kavramak için ne kadar zamana ihtiyacı vardır?

Bunun ne kadar zaman alacağını bilmiyoruz, ama bu önemli değil, çünkü biz yolumuzda doğru yönde çalışmaya başlar başlamaz, bizim ile genel güç arasındaki dengeyi kurmaya doğru olan, en kısa zamanda yararlı sonuçları deneyimlemeye başlarız. Şüphesiz, ben bunu şimdiden görebiliyorum, belki diğerlerinden daha fazla; dönüşüm şimdiden oluşmaya başladı. Dünyada önemli bir yanıtlama var, tamamen uzak olanlardan bile ve hatta bu bilgelikten habersiz olanlardan bile. Biz anti-semitizm’de veya benzer ifadelerde pozitif hiçbir şey görmüyoruz, onların olumsuz olduğunu düşünüyoruz, şu anki zamanda onlar bize korkunç gözüküyor, ama bu aynı zamanda oluşan değişimin bir parçası. Şimdi bu konuyu oturtmanın zamanı değil, ama biz mutlaka ki kısa sürede bunu göreceğiz.

Soru: Araştırmanın sonucu kişinin doğasına mı bağlı?

Evet. Ve bunu sadece ben söylemiyorum; bilim iddia ediyor ki araştırmanın sonuçları tamamen çalışmayı yapan kişiye bağlıdır.

Soru: Öyleyse bu demek oluyor ki onlar Kabala çalışmaya ve özelliklerini değiştirmeye ihtiyaç duyacaklar?

Onlar Kabala çalışmak istiyor. Biz şimdi Moskova’da bir enstitü inşa ediyoruz, tıpkı çalışmanın diğer alanlarındaki diğer bütün enstitüler gibi, bu Bilimler Akademisi denetimi altında işleyecek, “Entegral Enstitü” adı ile burada bilim adamları ve bölüm başkanları bütün bilimler ve Kabala’nın Bilgeliği arasında bir bağlantı teşkil etmek için temsilciler olarak hizmet verecekler. Bu zaten başlamış durumda; ben bundan iki hafta önce oradaydım ve enstitü tesis edilmişti ve şimdi umutla çalışma tamamlanıyor, üstelik Amerika’da da bir yıl içinde bu tamamlanacak. Bu bilim adamları Kabala ilminin önemini fark ettiler ve bütün öğretmenlere bunu aktarmayı kabul ettiler. Rusya’da öğretmenlerin profesyonel eğitimi için ulusal bir enstitü var ve o şimdi Kabala’nın Bilgeliği hakkında zorunlu bir ders içerecek. Bu yüzbinlerce insanı tabi kılacak.

Soru: Bilim adamları değişim isteği ile nasıl başa çıkıyor, daha önce hiç var olmamış bir istek ile?

Eskiden bilim adamının kim olduğu önemli değildi, karakterinin ne olduğu veya niteliklerinin ne olduğu. Biz bilim adamlarının ne kadar kibirli olduğunu biliriz, saygı ve egemenliği ne kadar çok talep ettiklerini. Hatta bilim adamlarının oldukça büyük miktarda enerji ve isteme gücünün olduğu apaçık ortadadır. Ben onları iyi biliyorum. Onlar her şeye hazırlar; hiçbir rahatsızlığı umursamazlar, bazen kendi hayatlarındakini bile. Bu insanlar kendi fikirlerine oldukça adanmışlardır. Onlar çalışmaları aracılığı ile şimdiye kadar öğrendikleri her şeyin bir yalan olduğunu fark ettiler, çünkü bilimsel sonuçlar onu çalışan kişiye bağlıdır ve çalışan kişinin nitelikleri değişkendir ve bu nedenle binlerce yıl boyunca bilimsel araştırmalardan çizilen bütün sonuçlar gerçek, sağlam bir yapı değil. İşte bu nedenle onlar basitçe dinlemek istiyorlar, daha ileri doğru gitmeye hazırlar, başka seçenekleri yok.

Ve bu yüzden onların soruları şu: eğer ben şimdi gerçeği çalışıyorsam ve ilk olarak kendi özelliklerimi çalışmam gerekiyorsa, kendimi nasıl tanıyabilirim? Ben neyi kapsıyorum? Araştırmayı nasıl yaparım? Böyle bir insan şimdiden kalpteki noktadan konuşmaya başlamıştır, On Sefirot’dan ve Direk Işık ve Yansıyan Işık kavramlarından. Onlar bunu kavrıyor çünkü Kabala’nın Bilgeliği olağan bilimlerde var olan güçleri de ele alıyor, tıpkı Reşimot gibi, direnmenin gücü, alma arzusu gibi. Örneğin, ben onlara “Açılış” kursunu öğrettiğim zaman, (konuşma formatında, 600 sayfalık bir kitap ki bu kitap benim açıklamalarım doğrultusunda Rusça olarak basılmıştır), şimdi onlar bunu düzenli olarak çalışmayı adet edindiler. Zaman geçtikçe onlarla uzun zaman periyodları halinde konuşmaktan yoruldum. Bir seferde beş altı saat oturup materyele konsantre oluyorlardı. Bu farklı bir insan tipi. Onlar bu materyali oldukça ciddi bir şekilde kavrıyor çünkü sonuca kendi kendilerine ulaştılar, öyle ki eğer bir insan özelliklerini dış doğaya göre değiştirirse o kişi dış olan şeyleri çalışmaya başlar. Bu Newton’un istediği şeydi, tıpkı diğer bilim adamları gibi, esasında çalıştıklarının bu olduğunu düşündükleri şey. Ve şimdi sonuca ulaştılar ki bu sadece araştırmacı aynı zamanda sisteminde dışına çıktığı zaman mümkündür. Buna ulaşmak için olan yöntem Kabala. Size dünyanın meşhur bilim adamları tarafından yazılmış binlerce makale gösterebilirim, Nobel ödüllülerden, gerçeği ve onun algısını tartışan, araştırmayı ve kaderi, bizim gerçek ile olan ilişkimizi. Siz muhtemelen bu makaleleri benim veya bizim gruptan birinin yazdığını düşüneceksiniz. Bunları internet sitemize koyduk, “Bilim ve Kabala” adlı bölüme.

 

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,097