e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Izdırap Merhametten Önce Gelir

Izdırap Merhametten Önce Gelir

Not 96

Tora, Mitzva’dan [emir] önce geldiğinde veya bilgelik korkudan önce geldiğinde… aynı şekilde kurtuluş da olacaktır. Eğer ödüllendirilirlerse, merhametle ortaya çıkacaklar ve merhametten önce gelmezse, ızdırap içinde ortaya çıkacaklar ve merhameti uzatmak için ızdırap ve yargından önce gelmesi iyidir… ödül kedere göredir” (Zohar, Ki Tezte, Madde 52).

Aşağıdakileri anlamalıyız:

1) Merhameti uzatmak için neden ilk önce ızdırap ve yargı olmalı?

2) “Ödül kedere göredir”in anlamı nedir? Sonuçta, ödül olmadan çalışmalıyız.

Yukarıdakileri anlamak için ızdırap, emek ve yargının ne olduğunu ve “Ödül kedere göredir”le vaat edilen ödülün ne olduğunu bilmeliyiz.

Kli [kap] olmadan ışık olmadığı bilinmektedir. Bu, orada bir eksikliğe yer yoksa dolum yapılamayacağı anlamına gelir. Yaratılanların utanmadan zevk ve haz almaları için “Tzimtzum [kısıtlama] ve gizlilik” adı verilen bir ıslah vardı, Yaradan’ı hissetmediğimiz yerde, O’nu bilebilmek için bizler ihsan etme kaplarını edinmeliyiz. Bu, çok çalışma, keder ve emek gerektirir çünkü doğa gereği, bizler alma kaplarında doğarız. Aklımızla, eksiklikler anlamına gelen Kelim’in, kendi çıkarları için değil yalnızca ihsan etmek için çalışacağını anlayamayız.

Bu nedenle ihsan etme yolunda yürümek istediğimizde, buna “mantık üstü” denir çünkü akıl bunu anlayamaz. Bir kişi kendini alma kaplarından arındırmak istediğinde, buna “saflık” denir.

Soru şudur: Kim insana kendini alma kaplarından arındırmak istediği düşüncesini ve arzusunu verir? Bu, kişiye kitaplar ve yazarlar aracılığıyla gelir, ona ne söylediklerini duyduğu ve gördüğü zaman, ki bedeninin arzusuna göre özlem duyduğu hayata “hayat” değil “ölüm” denir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,090