e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Üç Kelim [Kaplar]’dan Haz Almak

Üç Kelim [Kaplar]’dan Haz Almak

Not 200

İnsan “gelecek”, “şimdi” ve “geçmiş” olarak adlandırılan üç Kelim’den haz alır.

En büyük haz gelecektendir. Örneğin bu, bir kişi bir düğüne veya önemli bir akşam yemeğine davet edileceğini düşündüğündedir, şehrinde çok sayıda insan olmasına rağmen sadece birkaç önemli kişinin akşam yemeğine davet edildiği yerde ve o da bu kişilerden biridir.

1) Yemek ve düğün bir süre içinde gerçekleşecektir fakat kişi hali hazırda gelecekten haz alıyordur “Suç düşünceleri, bir suçtan daha kötüdür.” (Yoma 29a) denildiği gibi zira gelecekten haz alması için çok zamanı vardır.

2) Şimdi – kişi akşam yemeğindeyken ve sadece önemli kişilerin katıldığını gördüğünde, çok mutludur.

3) Olaydan sonra, akşam yemeğinde aldığı onuru hatırladığı zaman, bu da onu mutlu eder.

Kişi bir dostlar toplantısının olduğunu tasvir etmelidir ve toplantıyı nasıl takdir edeceğine dair harekete geçmeli ve düşünmelidir.

Toplantıyı takdir etmeye hazırlandığı ölçüde, toplantı sırasında şimdiki zamanın tadını çıkarabilir. Şimdiki zamandan zevk aldığı ölçüde, geçmişin tadını çıkarabilir, çünkü toplantıda sahip olduğu hazzı hatırladığı sürece, şu andan zevk alır.

Buradan birinin diğerine bağlı olduğu sonucu çıkar: Gelecek çevrenin önemine bağlıdır ve çevre, gelmek üzere olan şey olarak kabul edilir ve şimdiki zamana “dahili” denir. Geçmişe Reşimot [hatıralar] denir, yani sahip olduğu haz ölçüsüne göre bu ölçü Reşimot’ta kalır. Bu, Kelim’i sürdürmek için Reşimot’un kalması olarak kabul edilir. Yani, içinde hazdan kalan Reşimot’a göre, bu Reşimot kişiyi sürdürür.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,296