e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

231- Alma Kaplarının Saflığı

Şubat 1928’de, Kudüs’te duydum.
Bedenin hoşuna giden her şeye karşı ihtiyatlı olmalıyız. Kişi bundan pişmanlık duymalıdır, çünkü alma yüzünden kişi Yaradan’dan uzaklaşır. Bunun nedeni Yaradan verendir ve eğer kişi şimdi alıcı olursa, form eşitsizliğinin içine girer. Maneviyatta form eşitsizliği uzaklaşmaktır ve o zaman kişi Yaradan ile bağa sahip olmaz.
Bu “ve O’na bağlı olmak”  anlamını taşır. Haz almaktan dolayı kişinin hissettiği acı yüzünden, acı hazzı iptal eder. Bu sanki kafasında oluşan kaşıntıdan acı çeken bir kişiye benzer. Kafasını kaşımalıdır ve bu ona zevk verir. Bununla birlikte, aynı zamanda yarasının kabuğunun daha kötüleştireceğini de bilir, kötüleşecek ve iyileşemeyecektir. Bu nedenle de, bu haz süresince, gerçek bir hazza sahip olamaz ama buna rağmen gene de kaşımadan aldığı hazdan da vaz geçemez.
Ayrıca kişi, bir şeyden zevk duyduğunda, acıyı hazzın üzerinde genişletmesi gerektiğini de görmelidir, zira bu aldığı haz ölçüsünde Yaradan’dan uzaklaşır ve ardından bu zevkin kendisine getirdiği kaybın, bu aldığı hazza değer olmadığını hisseder. Ve bu kalpteki çalışmadır.
Keduşa (Kutsallık) : Kişiyi Tanrı çalışmasına yaklaştıran şeye Keduşa denir.
Tuma’a (kirlilik) : Kişiyi Tanrı çalışmasından uzaklaştıran şeye Tuma’a denir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,089