e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

231- Alma Kaplarının Saflığı

Tevet, Ocak 1928, Givat Şaul’da (Kudüs) duydum

 

Bedenin keyif aldığı her şeye karşı temkinli olmalıyız. Kişi bundan pişmanlık duymalıdır zira alma yoluyla Yaradan’dan uzaklaşır çünkü Yaradan Verendir ve eğer kişi bir alıcı olursa, böylece form eşitsizliğine girer. Maneviyatta, form eşitsizliği uzaklıktır ve bu durumda kişi Yaradan’la Dvekut’a [bütünleşme] sahip değildir.

Bu “ve O’na tutunmanın” anlamıdır. Kişi hazzı aldığında hissettiği keder yüzünden, keder hazzı iptal eder. Bu, kafasında kabuk bağlamış bir yaradan muzdarip olan bir kişinin durumuna benzer. Başını kaşımak zorundadır ve bu ona zevk verir. Ancak aynı zamanda bunun sadece yarasını daha da kötüleştireceğini, durumunun kötüye gideceğini ve iyileşemeyeceğini de bilir. Dolayısıyla, kaşımaktan aldığı hazzı durduramasa da bu haz sırasında gerçek bir zevk almaz.

Ayrıca, kişi bir şeyden zevk aldığında, bu zevkten dolayı üzüntü duyması gerektiğini de görmelidir, zira bu şekilde Yaradan’dan o kadar uzaklaşır ki, bu zevkin daha sonra kendisine getireceği kayıpla kıyaslandığında değersiz olduğunu hisseder. Bu kalpteki çalışmadır.

(Keduşa [kutsallık]: kişiyi Yaradan’ın çalışmasına yaklaştıran şeye Keduşa denir.

Tuma’a [kirlilik]: kişiyi Yaradan’ın çalışmasından uzaklaştıran şeye Tuma’a denir).

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,081