e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Kabala Kütüphanesi > Kadınlar ve Kabala > İtalya Kongresi Eylül 2019 – Rav Michael Laitman’ın 1. Dersinden

İtalya Kongresi Eylül 2019 – Rav Michael Laitman’ın 1. Dersinden

Kadınların erkeklere yardım etmeleri gerektiğini düşünmeleri büyük bir hata. Siz kendi başınıza yapmak zorundasınız ve onlara bakmamalısınız, onlara bakmamalısınız. Eğer kadın erkeğe bakacak olsaydı, insanlığın devamı olmazdı, anladınız mı? Bu yüzden lütfen onlara bakmayın, daha çok birlik olun. Bir örnek oluşturun, onları bağa zorlayın, bu kadının gücüdür. Bir kadının nasıl manevra yapabileceğini, ailedeki her şeyi, erkeği, çocuğu nasıl idare edebileceğini, erkeğin de bir çocuk olduğunu biliyorsunuz. Aynı şekilde ve nedenini söyleyeyim, bir kadının doğum verme gücü var ve bu ona içsel bir hissiyat veriyor, meydana getiren Yaradan gibi olmanın ne olduğu konusunda. Erkek buna sahip değildir. Bu nedenle erkek, kadından daha fazla ıslaha ihtiyaç duyar.

Bu yüzden ıslah zamanı, bir kadına dünyaya çıkıp dünyayı ıslah etmeye başlaması için bir şans verdiğini düşünüyorum ve bunu insan toplumunda günümüzde kadınların nasıl ilerlediğinden, çeşitli pozisyonlarda, yönetici pozisyonlarında vb. yükseldiğinden görmekteyiz. Birbirimizi tamamlamak zorundayız, burada soru kimin daha güçlü ya da zayıf olduğu değil. Biz çocuk değiliz, bu sizinle oynayan kızların ve erkeklerin bildiği güç savaşları değil. Dişil kısmın ve eril kısmın doğasını anlamalıyız ve aramızdaki doğru bağ ile yeni bir hayata doğum verebileceğimizi anlamalıyız. Öyleyse onlara nasıl yardım edeceğinizi sormayın; ama nasıl birlikte yapacağınızı ve kendi gücünüzle organize olmayı sorun ve erkekleri bir şeyler yapmaya zorlamalısınız; ailedeki gibi. Ailenin başı erkek değil, kadındır. O sadece erkek olarak adlandırılır, ama bırakın başın kendileri olduğunu düşünsünler, ancak ıslahı yönetmek kadınlar tarafından yapılmalıdır. Tamamen ciddiyim, o zaman başarılı olacaktır bu.

Tarih boyunca erkekler savaşlar ve yıkım haricinde ne yapmışlar ki hiçbir şey ve kadınlar ise her şeyin barış içinde, huzurlu ve gelişmiş olmasını istemelerine rağmen sessizce oturdular; şimdi bunu durdurmanın zamanı geldi. Dünyadaki gruplarımızın en az yarısının kadın olduğunu duyduğuma çok seviniyorum. Onlar daha sorumluluk sahibi, daha ciddiler ve gerçekten bu gücü daha fazla ve daha fazla geliştirmemiz gerekiyor, bu net mi? Ben sadece sizler için geldim.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,081