e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Sitra Ahra’ya Rüşvet Vermek

Sitra Ahra’ya Rüşvet Vermek

Not 323

Klipa’ya [kabuk / soyma] Yenika [emme / emzirme] ve Sitra Ahra’ya [diğer taraf] verilen kısım arasındaki yasaklama ve Azazel’e bir keçi vb. gibi [günah keçisi] olan Keduşa (kutsallık) arasındaki farkı anlamalıyız.

Zohar’da, bu kısmın Sitra Ahra’ya verildiği ki bu sayede Sitra Ahra’nın iftira etmeyeceği söylenir. (İbrahim’in fakir olana vermek istemeyişiyle ilgili “Zohar Kitabının Giriş”e bakın).

Maddesel bir alegoriyle bunu bazı hususları daha iyi inceleyebilmek için sigara içen bir kişi olarak yorumlamalıyız, burada sigara içmekten haz alan bedenle kişi zihnini yoğunlaştırabilir ve beden ona direnemez. Bu Sitra Ahra’ya iftira edemeyeceği bir kısım vermek olarak kabul edilir.

Ancak bazen kişi, bedenin öğrenmeye itiraz etmeyeceği için değil, sadece sigara içmenin hazzını yaşamak istediği için sigara içmek ister. Bu Klipaya Yenika olarak kabul edilir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,282