e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Hayat, Sevgi ve Aile > Kabala ve Kadınlar > Günümüzde Kadının Mutluluğu Aile ve Kariyerden Daha Önemlidir

Günümüzde Kadının Mutluluğu Aile ve Kariyerden Daha Önemlidir

Kadınlar erkeklerinkine eşit bir ruhsal statü ister.

Çok özel bir zamanda yaşıyoruz. Çocuklar, genç yaşta evi terk ediyorlar; eşler arasındaki ilişkiler eskiden olduğu kadar yakın değil. Bugün, kadınlar erkeklerle aynı sosyal çevrelerde ve onlarla aynı gücü, hatta birçok durumda daha bile fazlasını, taşıyorlar. Sonuç olarak, boşluk hissi, bütünlük ve mutluluk bulma girişimleri artık aileyle veya kadının profesyonel yaşamıyla alakalı değil.

Gerçi kadın için profesyonel yaşamının yanı sıra kocasından, çocuklarından veya torunlarından hoşnut olmak hâlâ önemli olsa da, bunlar onun için yeterli değildir. Onun egosu o kadar gelişmiştir ki, bu durum ailenin, iş yerinin ve hatta toplumun çitlerini yarıp geçer. O, maneviyat istemektedir.

Manevi bütünlük için duyulan bu arzu, son 15-20 yıl içinde arttı. Şu anki nesilden önce, birkaç örnek durum olmuştu, ama bugünkü gibi binlercesiyle gerçekleşmemişti.

Bugünler bize, antik Babil’de ilk Kabalistik grubu oluşturan Abraham’ın günlerini hatırlatıyor. O eski zamanlarda, maneviyat edinen kadınlar erkeklerin yanındaydı. Erkeklerinkine eşit bir ruhani seviyedeydiler. Dvorah, Hulda ve diğer büyük kadın peygamberler, erkeklerinkinden bile daha yüksek ruhani seviyelere eriştiler. İnsanlar Kutsallığın idrakinde yaşadılar ve bu gerçekler çocuklara erken yaşlardan itibaren öğretildi.

Fakat insanlığın maneviyattan reddedilişinden sonra, çok nadiren kadın Kabalistler gördük. İkinci Tapınağın yıkılış zamanından günümüz nesline kadar, birkaç kadın maneviyata erişebildi, ama sayıları sınırlıydı.

Ancak bugün, beğensek de beğenmesek de, insanlığın tek kalpte tek insan olarak birlik olduğu o eski duruma dönüyoruz. Bu nedenle, kadınlar erkeklerinkiyle aynı ruhani seviyede olmalıdır. Diğer bir deyişle, kadınların manevi statüsünün değer kaybetmesine yol açan insanlığın manevi çöküşü, bizim zamanımızda düzeltilmelidir.

Dolayısıyla bugün, biz birçok kadından gelen talebi karşılamalıyız. Çünkü onlarınki sadece bir talep değil, gerçek bir ihtiyaçtır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,078