e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Acı ve Sevinç

Not 146

Acı, sol çizgidir, kişi eylemlerinin gerçeğin yolunda, ihsan etmek için olup olmadığını incelediğindedir. O zaman, tüm hatalarını görür. Buna “acı” denir yani ihsan etme konusunda çok zayıf olması, onu acıtır.

O zaman, ihsan etmek amacıyla hiçbir şey yapamayacağını ve durumundan hiçbir çıkışının olmadığı gerçeğini görür ve yine görür ki, sadece Yaradan ona yardım edebilir. Bu nedenle, o zaman duaya, kalbin derininden Yaradan’a dua etmeye yeri vardır.

Kişi Tora ve dua ile meşgul olduğunda, “Efendi’ye memnuniyetle hizmet et” sözünü uygulamalı ve ardından “bütünlük” adı verilen, sağ çizgiye geçmelidir.

Bununla birlikte, kişi Keduşa’ya [kutsallık] her tutunuşunda mutluluk duymalıdır, günde bir dakika bile olsa bu ona büyük bir güç verir, önemli konulardan söz ederken -bu Keduşa’dır, bu Tora ve Mitzvot’tur,- kişi küçük bir şeyi bile, nicelik ve nitelik bakımından, değerlendiremez.

Kişi, Keduşa’daki en küçük şey için, bir düşünce ve arzu vererek onu ödüllendirdiği için Yaradan’a minnettar olmalıdır çünkü o, diğer insanlardan daha değerli veya önemli olmadığını görür, ancak Yaradan yine de onu bununla ödüllendirir. Dolayısıyla böyle bir safha, Yaradan’a teşekkür etmesini sağlar yani bu şarkı söyleme ve Yaradan’a övgü zamanıdır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,093