e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > TANTA [Taamim, Nekudot, Tagin, Otiot]

TANTA [Taamim, Nekudot, Tagin, Otiot]

Not 34

Taamim [tatlar], yaşamdan iyi bir tat almak isteyen bir kişinin, kalpteki noktasına dikkat etmesi gerektiği anlamına gelir.

Her insanın bir kalpteki noktası vardır ancak parlamaz. Aksine, siyah bir nokta gibidir. Kalpteki nokta, doğası bir ihsan etme kabı olan, Keduşa’nın [kutsallık] Nefeş’inin [ruhunun] bir anlayışıdır.

Bununla birlikte, o, bir Şehina [Kutsallık] tozun içindedir safhasındadır yani bir kişi, onu hiçbir şey olarak görür. Bunun yerine, o kişi için toz kadar önemlidir. Buna Nekudot [noktalar] denir.

Çözüm, onun önemini arttırmak ve önemini Tagin [taçlar] gibi, “Kafasındaki taç” gibi yapmaktır. Yani, toz olmak yerine, daha önce olduğu gibi, onun önemini kafasında bir Keter [taç] gibi olması için artırmalıdır.

O zaman, Keduşa’nın Nefeş’i, Otiot’ta [harfler] yayılır yani Guf’a Otiot denildiğinden, Guf’ta [beden] genişler. Başka bir deyişle Keduşa, Otiot ve Guf adı verilen potansiyelden gerçeğe yayılır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,284