e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Rabaş Makaleler > Sesli Kütüphane > NOTLAR > Lütfedilmiş Herhangi Bir Kişi

Lütfedilmiş Herhangi Bir Kişi

Not 271

Lütfedilmiş herhangi bir kişinin cennet korkusuna sahip olduğu bilinmektedir “Ve Efendinin dünyadan dünyaya merhameti, O’ndan korkanların üzerindedir.” (Sukkah 49) yazıldığı gibi. Sormalıyız, çünkü görüyoruz ki insanların nefret ettiği pek erdemli kişi vardır. Ve tam tersi, sevilen birçok günahkâr insan vardır.

Bunu etik yoluyla yorumlayabiliriz. Bilgelerimiz bir kişiye nasıl ölçeceğini öğretir ki böylece kişi cennet korkusuna sahip olup olmadığını bilecektir. “Kişi birinin ruhunda tam bir erdemli olup olmadığını bilmelidir.” yazdığı gibi (Berahot 61b).

Bu nedenle kendisine bir işaret verilmiştir: Yaradan ona lütuf ederse, onun da Yaradan’a lütufta bulunduğu kesindir. Bu, Baal HaSulam’ın Musa’nın söylediği hakkında “Ben Senin Gözünde lütfedilmiş isem.” dediği gibidir. O, Musa’nın, Yaradan’ın ona lütfettiğini nereden bildiğini sordu ve Musa, Yaradan’a lütfettiğini gördüğüne göre, Yaradan’ın Musa’ya lütfetmesi gerekir şeklinde cevapladı.

Baal Shem Tov’un bir kuralı vardır: “Efendi sizin gölgenizdir.”, yani kişi Yaradan ile yürür, böylece Yaradan insanla birlikte yürür. Bu, “Efendinin merhameti kendisinden korkanların üzerindedir.” in anlamıdır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,097