e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Çadırların Ne Güzel, Yakup – 2

Çadırların Ne Güzel, Yakup – 2

Not 434

Temmuz, 1979

“Çadırların ne güzel, Yakup, senin meskenlerin, ey İsrail.”

O kötü olanın kutsamalarıyla, kalbinde ne varsa görünür olur. Balak, niteliği kendi için alma olan Kabil‘in [almak] harflerine sahiptir. Balaam’da, taştan kalbe ait bir ulus olan Lev-Am‘ın [ulusun kalbi] harfleri vardır.

O, ona, “İşte, Mısır’dan bir ulus çıktı” diye gönderdi, yani İsrail halkının, kendi için alma olan, Mısır’ın Klipa‘sından [kabuğundan/derisinden] anlamına gelir. Bu nedenle, bugünden itibaren, kendi için alma içinde olanlar üzerinde bir hakimiyet olmayacaktır.

Balaam, taştan kalpli bir Am [ulus] olduğundan, kendi için alma Klipot’unun [Klipa’nın çoğulu] kontrolünden çıkan İsrail’in metodunu bozmak istedi. Bu nedenle, o, bilgelerimizin “Kötü melek, iradesine karşı olarak ‘Âmin’ diyecek.” dediği gibi, kutsamak zorunda kaldı.

Bu yüzden, “Çadırların ne güzel, Yakup” dedi çünkü “çadır”, Katnut [küçüklük/bebeklik], Yakup olan, Tora anlamına gelir. Daha sonra, tüm İsrail’in ikameti olan “Senin meskenlerin, İsrail” niteliğiyle ödüllendiriliriz.

Her seferinde Katnut ve Gadlut [büyüklük/yetişkinlik] vardır, Baal HaSulam’ın dediği gibi, “Ve vaki oldu ki gemi yola çıktığında Musa, ‘Kalk…’ dedi ve durduğunda, ‘Geri dön’ dedi.” Yani çalışma sırasında yükselme ve durma sırasında ise “geri dönme” niteliği vardır.

Bir yandan, Tora, Katnut’tur çünkü bir eksiklik hissettiğimiz zaman Tora’yı öğreniriz ve eksiklikler sayesinde doluma ulaşırız, zira eksikliğin olmadığı yerde doldurulacak hiçbir şey yoktur.

Ancak kişi Tora’nın çadırında dolduğu zaman, o “Senin meskenlerin, İsrail” safhasına geçer. Fakat kişi meskende oturduğunda, buna “durduğu zaman, ‘Geri dön.’ dedi” denir yani orada derece olarak yükseliş yoktur çünkü “yolculuk” dereceden dereceye yürümek anlamına gelir.

Dolayısıyla, kişi bütünlüğe ulaştığında, hemen bir eksiklik bulmaya çalışmalıdır ve sonra Tora’nın çadırı olan “Çadırların ne güzel, Yakup” koşuluna geçer. O sırada kişi, Katnut olan “Yakup” derecesindedir. Tora vasıtasıyla dolumu tamamladığında, bir tapınak olarak kabul edilen bütünlüğe doğru değişir ve tam bütünlüğe ulaşana kadar böyle devam eder. Çıkışın başlangıcı, Mısır’dan çıkıştır.

Çıkış, mutlaka kişi ayrıldığı zaman başlamaz, ancak sadece Mısır’dan çıkmak istese bile ya da Mısır’dan çıkmak istiyor ama çıkamıyor olsa bile ve Yaradan’a onu Mısır’dan kurtarması için dua etme gücüne sahipse, o zaman kişi gerçeğin yolunda yürümeye çoktan başlamıştır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,089