e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

36. Mektup

1927, Londra

Ruh eşime, mumu sonsuza kadar yansın,

Kıyafetlerin temizlenmesiyle ilgili yazdıklarına tamamen katılıyorum. “Direkt Işığın On Sefirot’u” ile ilgili olarak, edinilen ışık nedir ve Kli (kap) kavramı nedir? Bu kitapta açıklanmıştır—Masah’la (perde) beraber Behina Dalet (dördüncü anlayış/idrak) Kli’dir fakat o alma kabı değil, ihsan etme kabıdır. Bu şekilde o Keter olmaya geri döner.

Yukarıda bahsedilen dört Behinot’a göre, Direkt Işık’ta hepsi eşit olduğunda, tüm ilim yalnızca Yansıyan Işığın ölçüsünden bahsettiğinden, Işık kavramı bu ilmin bütünüdür. Yansıyan Işığın alttaki dokuz Sefirot’unun, Direkt Işığın Kelim’ine bağlandığı yazılıdır.

Bu hafta göndereceğim dördüncü kitapçıkta, Panim Masbirot’taki (Mutlu Yüz) AHP’ın girişi madde onbirde, boylamın Direkt Işığa, enlemin Yansıyan Işığa atfedildiğini göreceksin. Böylece Yansıyan Işığın öncelikle, Yansıyan Işık olmadan yayılana uzanmayan Partzuf’daki Atzmut’un (öz), ışığının yayılma miktarıyla algılandığını anlayacaksın. Bu nedenle ona “çizginin aydınlığı” ve “ince çizgi” denir.

Yehuda

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,087