e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Michael Laitman > Kabala Kütüphanesi > Yeni Hayat > Yeni Hayat 1151 – Gerçekliği Yaratmak

Yeni Hayat 1151 – Gerçekliği Yaratmak

Oren Levi: Merhaba. Dr. Michael Laitman ile Yeni Hayat söyleşi serisinde bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz. Merhaba Dr. Laitman.

Dr. Laitman: Herkese merhaba.

Oren Levi: Bugün Dr. Laitman ile konuşmak istediğimiz konu, istediğimiz gerçekliği yaratma olasılığı. Belli bir gerçekliğin içerisinde yaşıyoruz. Belki onu geliştirmek ya da onun şeklini biraz değiştirmek istiyoruz. İşte bugün üzerinde konuşacağımız konu bu. Bizimle olun.

Konuk: Bu konu benim ve daha birçok kişinin ilgisini çekiyor. Bolluğu yaşamımıza nasıl çekebileceğimiz ve istediklerimizi nasıl başarabileceğimiz sorusu… Bugün insanlar evrenimizin tamamıyla fiziksel bir yapıda olmadığını, daha ziyade çeşitli frekansları kapsayan enerjisel bir yapısının da olduğunu giderek daha iyi idrak ediyorlar. İçsel koşulumuzun, hayatta uğraştığımız farklı durumları ortaya çıkarttığını da kavrıyoruz. Daha birçok insan kendilerini nasıl değiştirebileceklerini ya da istedikleri her neyse, onu çekmek ve içinde yaşadıkları gerçekliği şekillendirmek için kendilerini ne şekilde yönlendireceklerini öğrenmek istiyor. Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu ve bunun nasıl doğru bir şekilde yapılacağını öğrenmek istiyoruz. Evrenimizin yalnızca fiziksel değil, aynı zamanda enerji temelli de olduğunu söylemek ne kadar doğrudur?

Dr. Laitman: Enerjisel, aynı zamanda fizikseldir de. Örneğin elektrolitlerin bir kütlesi vardır. İyi okumuş bir kadın olarak, siz bunu anlarsınız. Dünyanın etrafında Güneş’ten gelen büyük bir alan var ve Dünya kendisi de üretiyor, vs. Yani o, içimdeki elektrolitleri etkiliyor. Şurası kesin ki, ona bağlılar. O halde o fiziksel midir? Manevi midir? Enerjisel bir yapıda mıdır? Nedir bu? Hangi seviye ile ilgili konuşmamızı istediğinizi tam olarak anlamadım.

Konuk: İnsanların kademeli olarak yaptıkları geçişin “gördükleri”, “sahip oldukları”ndan, mutlaka gözleriyle görmeleri gerekmeyen şeylerin farklı yasalarına doğru kaydığını anlıyorum.

Dr. Laitman: Bu arada, çevremizde bulunan çeşitli manyetik şeyler sadece manyetik değil.

Konuk: Fiziksel mi?

Dr. Laitman: Büyük annem bir elektrik mühendisiydi ve “burada görmediğimiz alanlar var” derdi. Bir mühendis olarak bunun doğada var olan bir şey olduğunu anlamıştı. Bu nedenle bu şeyleri daha materyalist, fiziksel bir bakış açısıyla tanımlamaktan yavaş yavaş vazgeçmeliyiz. Tıpkı bir bebek gibi, bir şeyi alır ve onun ne olduğunu anlamak için ağzına götürür. Bu, ağzına götürme eylemi, kesinlikle içgüdüseldir, böylece onun ne olduğunu anlarım. Annesinin rahminde parmağını emmesi bile böyle bir şeydir. Bu şekilde gelişiriz.

Bu basit mekanizmadan sonra fiziksel temasımız olacak. İnternet, frekanslar, düşünceler, arzular vasıtasıyla farklı türden bağlantılara ulaşıyoruz ve gezegenimizin, farklı katmanları olan büyük bir Düşünce olduğunu anlıyoruz. Özellikle de insanlığın şu çok büyük bilgi, medya topu gibi ürettiği tek bir büyük insan olduğu düşüncesi. Bu, gezegenimizi çepeçevre sarmıştır ve herkesi etkiler. Bu şekilde ilerliyoruz. Şimdi bizim yeniden ürettiklerimizin ötesinde, bir de etrafımızı saracak şekilde yaratılan, Büyük Alanlar oluşturan doğa var. Bizler bunun içinde yaşıyoruz. Burada zaten böyle derecelere yükseliyoruz… Bir arzu alanı, düşünce alanı ya da etki alanı ne anlama gelir? Birbirimizi etkileyebileceğimizi biliyoruz ve birlikte bir şey düşünürsek bir fark yaratabilir miyiz?

Konuk: Diyelim ki bir buçuk milyarlık Çin halkı tek bir şey düşünürse, bu gezegenimizi etkiler mi?

Dr. Laitman: Bilmiyorum, belki de tek yaptıkları budur ve biz bunun, nereden geldiğini bilmiyoruzdur. Burada anlamadığımız, farkında olmadığımız çok şey var. Soru şu: bunu araştırmalı mıyız, araştırmamalı mıyız? Bunun üzerinde çalışmalı mıyız? Bugünkü durumumuza bakılırsa, kesinlikle araştırmalıyız. Çünkü günden güne artan bir bozulma içerisindeyiz. Her şeyden önce, herkesi en çok endişelendiren şey, finansal ve eğitim alanındaki bozulmalar, insanlar arasındaki ve aile içindeki ilişkilerdeki, ana okullarındaki ve toplumda sahip olduğumuz her şeyde meydana gelen bozulmalardır. Bu nedenle etkinin ne olduğunu ve nereden geldiğini bilmek bizim için iyi bir şeydir. Evde, sokakta, yollarda, sınıflarda birbirimizi dikkate alma derecemiz giderek azalıyor.

Konuk: Kontrolü kaybediyor gibiyiz.

Dr. Laitman: Evet.

Konuk: Kişisel olarak da böyle. Bir kişi hayatta nasıl daha iyi bir gerçeklik oluşturacağını bilmek ister.

Dr. Laitman: Bu, zaten bunun ötesinde. Sadece kötüden kaçmak değil, aynı zamanda iyi bir şey yaratmak anlamını taşır. Hayali bir gerçeklik değil, iyi bir gerçeklik oluşturmak.

Konuk: Belli ki öyle. Kişi kendi gerçekliğine girmek istiyor. İlişkilerinin ve sağlığının iyi, hayatının güzel olduğu ve geçim derdinin olmadığı bir gerçekliğe. İnsanların bilmek istedikleri şey bu.

Dr. Laitman: Onu programlayabilmeyi, hatta kendime çekebilmeyi istiyorum.

Konuk: Düşüncelerimi ve arzumu tam olarak değiştirerek, evrenden istediğim her ne ise onu çekebilmek için hissettiğim şey. Benzer benzeri çeker diye bir yasa olduğuna dair bir düşünce var. Yani hayattan istediğim şeye benzer nitelikte olursam, onu kendime çekerim.

Dr. Laitman: Bu doğru. Böyle bir yasa var. Buna form eşitliği yasası denir. Örneğin eğer iyi olmaya çalışırsam, genellikle iyi kuvveti kendime doğru çekerim. Ya da tam tersi. Peki, burada konuşulacak ne var?

Konuk: Soru budur. İyi olarak iyi şeyleri kendime çekmem ne anlama geliyor? Örneğin, yeterli parası olmadığı için mali sıkıntı çeken bir kişi, kendisini her zaman yetersiz hisseder. Bunu hissediyor, ama daha fazlasını istiyor. İçsel durumundan ötürü bu kişi, daha fazla şansı kendine doğru çeker mi?

Dr. Laitman: Hayır, bu kadar basit işlemez. Sebep ve sonuç arasında, küçük bir katsayısı olan doğrusal bir formül değildir.

Konuk: Peki nedir öyleyse? Çeşitli basitleştirilmiş algılar olduğundan, gerçek form eşitliği yasası nedir?

Dr. Laitman: Form eşitliği yasası, eğer toplumda özel bir olgu olarak görülmelerini istiyorsam, o zaman bu olguyu o toplumda, sanki onu yaşıyormuşum gibi, zaten hayatımı o olgu içerisinde yaşıyormuşum gibi bir toplum inşa etmem gerekiyor demektir. Daha sonra eylemlerimizle, gerçekten görünür olması için, o olguları çekeceğiz. Çünkü zaten etrafımızda var olan tüm kuvvetler tarafından kuşatılmış durumdayız. İyi, kötü fark etmez, bu bizim seçimimize bağlıdır. Kabala İlmi’nde buna “sonsuz, saran ışığın içindeyim” denir. Işık bir kuvvettir; bizi, gezegenimizi çevreler ve o, hem kuvvetleri hem de yetenekleri, olasılıkları, fırsatları açısından sonsuzdur. Kendimize doğru neyi çekiyorsak, ona göredir. O veya bu tür etkiyi ondan kendimize doğru çekiyoruz.

Konuk: İnsanlar böyle görüyor. O halde sorun nedir?

Dr. Laitman: Organize olmak zorundayız ve bir şekilde bu iyi kuvvete benzer hâle gelmek isteyeceğiz. İşte o zaman o bizi kesinlikle etkileyecektir. Onu çekeceğiz. Bütün sorun, insanları bu iyi kuvveti nasıl çekeceklerini bilmeleri için organize etmektir.

Konuk: Bu kuvveti çekmek için neden grup olarak organize olmak zorundayız?

Dr. Laitman: Çünkü her birimiz egoistiz. Kişi bu iyi kuvveti kendi başına çekemeyecek.

Oren Levi: Neden?

Dr. Laitman: Çünkü ben bir egoistim, iyi kuvveti nasıl isteyebilirim ki? İyi kuvvet sevgi, ihsan etme, verme kuvvetidir.

Oren Levi: Verme konusunu dert etmem zorunlu mudur, bilmiyorum. Dert ettiklerim: ilişkilerim, geçimimi nasıl sağlarım, vs. gibi konular.

Dr. Laitman: Bunun derdine düşeceksiniz ancak yalnızca bu kuvvetlerin bir sonucu olarak.

Oren Levi: O hâlde onu hayatıma nasıl çekebilirim?

Dr. Laitman: Bir toplumda organize olmanız gerekir.

Oren Levi: Neden kendi başıma onu kendime çekemiyorum?

Dr. Laitman: Çünkü bir egoistsiniz.

Oren Levi: Ama iyi bir ilişkiniz, iyi bir geçim kaynağınız, vs. var.

Dr. Laitman: Oradan hiçbir şey çıkmaz. Günbegün, yıllar geçtikçe işler benim için daha da kötüleşecek. İnsanlar hiçbir şeyde başarılı olmadıklarını görecekler.

Oren Levi: Niçin?

Dr. Laitman: Çünkü her birimiz küçük birer egoistiz, o kadar! Bir kişi iyi olmak istiyorsa, doğanın onu iyi bir şekilde etkilemesini ister. İyi derken ihsan etme, sevgi, verme, sıcaklık, bir sarılma gibi şeyleri kastediyorum. O zaman bu kuvvetleri kendim üretmem gerekir ve onları doğadan alacağım. Bu şekilde olmak için çaba sarfederek bu kuvvetleri istemem gerekir. Belki bunu yapamam ve yapamasam bile öyle olmak istiyorum. Böylelikle doğadan bu kuvveti çekerim. Bir insan görüyoruz. Diyelim ki o bilim insanı veya bir atlet olmak istiyor. Bu durumda istediği şeye doğru çekilmek zorunda. Onu arzu etmeli, elinden geldiğince ona yaklaşmalı.

Oren Levi: Aynı şekilde sağlıklı veya zengin olmak istiyorsam, bunları gerçekten istemem gerekir. Bunu mu söylüyorsunuz?

Dr. Laitman: Evet.

Oren Levi: Sağlıklı, zengin ve kariyerimde başarılı olmayı gerçekten istemem gerekiyor.

Dr. Laitman: Fakat bunu istemek yeterli değil. Bunu gerçekleştirmek için çalışmalı ve pratiğe dökmelisiniz.

Oren Levi: Tamam. Benim anladığım da buydu.

Dr. Laitman: Bu kadar mı?

Oren Levi: Tavsiyenize ihtiyacım olacak Dr. Laitman. Çünkü sağlıklı olmayı gerçekten istiyorum, sağlıklı olmaya çalışıyorum ama bu pek işe yaramıyor. Peki nasıl çekebilirim? Daha önce bir kişinin iyi kuvvetleri hayatına çekebileceğini söylediniz. “Çekmek” derken nereden çekmek, tam olarak anlamıyorum.

Dr. Laitman: Bizi kuşatan alandan.

Oren Levi: Peki. Bu alandan daha iyi bir yardım almak istiyorum. Onu hayatıma getirmenin kesin formülü nedir?

Dr. Laitman: Aranızda bu alanla eşleşen ve ona uyan bir ilişkiler sistemi inşa etmelisiniz.

Oren Levi: Sağlıklı olmak istiyorum. Diyelim ki sağlıkla ilgili konuşuyoruz. Atmam gereken adımlar nelerdir?

Dr. Laitman: Hepinizin sağlıklı olmak istediği bir toplum organize etmelisiniz. Birbirinize yardım etmeli, egzersiz yapmalı, sağlıklı beslenmelisiniz, vs. Ama bu, pratiğe dökebileceğiniz bir şey ve sonra, başarılı olsanız da olmasanız da bu tür idrakler ve fırsatların size geldiğini hissedersiniz. Bu sayede, bu grup içerisinde birbirinize verdiğiniz karşılıklı destek ile onunla giderek daha fazla meşgul olur duruma gelirsiniz.

Oren Levi: Pekâlâ. Çok somut bir soru soracağım. Daha sağlıklı olma durumunu kendi hayatıma çektiğim bu koşulda, diyelim ki bir grubumuz var, birlikte çalışıyoruz. Sağlık üzerinde daha çok düşünmemizi ve halihazırda sağlıklı olduğumuzu hayal etmemizi önerir misiniz? İçinde olmak istediğim resmi hayal etme miyim ya da ihtiyaç duyduğum daha sağlıklı olma durumuna odaklanmalı mıyım?

Dr. Laitman: Halihazırda sağlıklı olduğunuzu görmeniz daha doğru, ama bununla birlikte, ona ulaşmak için çeşitli eylemler de yapmak gerekir. Aksi hâlde halihazırda sağlıklı olduğunuzu, bir kahraman olduğunuzu, bir atlet olduğunuzu hayal edebilirsiniz ancak Allah korusun, uzanırsınız ve hareket edemezsiniz.

Konuk: Her şeyden önce bunu gerçekten istemeliyiz, sonra onu pratiğe dökmeliyiz ve diğer mesele ise grubun bir parçası olmaktır. Birlikte mi?

Dr. Laitman: Evet, çünkü kendimi sürekli arzumun içinde tutmak, benim için yeterli değildir. Çünkü kişinin arzusu her zaman değişir, eğer kendim gibi olan diğer insanlarla olursam, belki birinin arzusu daha fazla, diğerininki daha az ama hayatımızı bu şekilde yaşıyoruz. Bu yüzden her zaman iyi ve doğru bir arzusu olan biri vardır ve onu takip etmeye çalışırız.

Oren Levi: Tamam. Şimdi, bu alanla olan ilişkimizi daha iyi anlamak istiyorum. Farzedelim ki bir grupta organize olduk; ortak bir amacımız var, sağlıklı olmak istiyoruz. Her şeyi yapıyoruz: sağlıklı beskeniyoruz, egzersiz yapıyoruz, başarmak istediğimiz şeyi hayal ediyoruz, vs. Geliştirdiğimiz bu ortak arzunun bu alanı nasıl etkilediğini açıklayabilir misiniz? Bu alandan gelen nedir, bağlantı nasıl işliyor? Bu alan nedir, ona nasıl bağlanabiliriz? Sisteme dahil etmemiz gereken veriyi az çok anladım. Sistemden aldığımız geri bildirimleri tanımlayabilirseniz, bağlantı nasıl işliyor? Diyelim ki internet bağlantısı olan bir bilgisayarım var, buluta da bağlanabiliyor, vs. Onun nasıl işlediğini az çok anladım fakat bu alanla olan bağlantımız hangi yasalara göredir? Bilginin mümkün olduğunca hızlı akması ve grubu genişletmesi, bağlantıyı iyileştirmesi için. Nedir bu alan ve onunla nasıl çalışırız?

Dr. Laitman: Dışa vuruş biçiminize baktığımda, bunun sizin için çok önemli olduğunu anlıyorum.

Oren Levi: Bence herkes için böyledir. Bana göre herkes sağlıklı olmak, başarılı olmak, zengin olmak, şu olmak, bu olmak ister. Ama istekleri gerçekleşmez. Neden? Çünkü muhtemelen tüm bolluğun orada var olduğunu söylediğiniz bu alanla nasıl bağlantı kuracaklarını bilmiyorlar. Yani muhtemelen bağlantımızda yanlış olan bir şey var veya yetersiz. Galiba bilmediğim birkaç şey daha var. Öğrenmek istediğimiz şey bu işte.

Dr. Laitman: Güzel. Memnuniyetle cevaplarım. Her şeyden önce, bu alanla nasıl bağlantı kurabiliriz? Bu alana Üst ışık veya kuvvet alanı denir, ancak bu kuvvet soyut bir kuvvettir. Onu davet etme şeklimize göre davranır. Öncelikle insan sayısına bağlıdır. Arzularının yoğunluğuna, ne derece bir olduklarına. Bu kuvveti, iyi ya da kötü bir şekilde başkalarının yararına kullanmak isteme derecelerine. Bunlara bağlı olarak, bu alanla bağlantı kurabiliriz. Yani içimizde, onu kullandığımız ölçüde bu alanla aramızda bağlantı oluşturabildiğimiz bir kap vardır. “Kap”, anlamı “arzu” olan İbranice “Kli” kelimesine karşılık gelir. Dolayısıyla, soyut üst ışık olan bu alanla bağlantı kurmak istiyorsam, ki Kabala İlmi’nde bu şekilde isimlendirilir, bu soyut üst ışıktan bilgi, kuvvet, yeni nitelikler, yeni kuvvetler, kendimde, başkalarıyla olan ilişkilerimde, adam ile adamın dünyası arasındaki ilişkide var olan her şeyde gerçekleşecek olan çeşitli değişimleri çekmek istiyorum demektir. Eğer ben değişim talebine eriştiysem, eğer öyleyse, buna göre diğer birçok insanla birlikte olmak istediğim bir grup da organize etmem gerekir. Ne kadar çok insan niyet ederse, bu o kadar çok kuvvet anlamına gelir. Özel arzularımızın üzerinden atladığımız ölçüde. Herkesin kendine ait özel arzuları vardır. Özel ilgileri vardır, ama bizler ortak olana ve ortak forma doğru olan ortak yöne odaklanırız. İstediğimiz şeyi inceleriz. Bizi değiştirmesi için, bağ kurmak için bu üst kuvvetle, üst ışıkla bağlantıda olmak isteriz. Sonra bu sayede, içimizde oluşturduğumuz doğru özlem ölçüsünde iyi bir geleceği, kendimizi şekillendiririz. Ardından, bu talebi arttırırız ve arzumuzla bu üst kuvvete, üst alana dokunuruz. O ise bizi, taleplerimizin nitelik ve niceliğine bağlı olarak etkiler.

Konuk: Kişisel olarak tercih edilir olan koşulumu zihnimde canlandıracak olursam, ne istiyorum? İyi bir ilişki mi, geçim kaynağı mı? İstediğim şeyi hayal etmek istiyorum ve sonra ona ulaşmak için ne gerekiyorsa yapıyorum. İstediğim iyi yaşama sahip olmam için, bunun yeterli olmamasının nedeni nedir?

Dr. Laitman: Çünkü eyleminiz veya içimizden birinin yaptığı eylem egoistçedir.

Konuk: “Belki başkalarının yararına olur” diye düşünsem bile mi?

Dr. Laitman: Düşündüğünüz şeyin bir önemi yok. Kendi doğanızın sınırlarını ihlal edemezsiniz; ondan çıkamazsınız. Egonuzun içindesiniz ve bu değişmez, ancak diğer insanlarla bağ kurduğunuz ve onlarla tek bir arzuda bağ kurmayı gerçekten istediğiniz zaman, şöyle söylendiği gibi: “Tek adam, tek kalp olarak”, hatta gerçek anlamda tek bir arzuya sahip olmak için aranızdaki tüm duvarları, sınırları, uzaklıkları yıkmaya can attığınızda… O zaman bu alanı etkilersiniz, o da sizi etkiler. Diğer herkesle birlikte bu tek, ortak, büyük arzu içindesinizdir ve o işini yapar.

Konuk: İşini yapan nedir?

Dr. Laitman: Ortak, karşılıklı arzunuz ile alan arasındaki karşılıklı etki.

Konuk: Neyi çekiyoruz? Sağlığı mı, ilişkileri mi, geçim kaynağını mı?

Dr. Laitman: Kolektifin, bağlantının hüküm sürdüğü toplumun yararına çalışan, doğru bir şekilde resmetmek istediğiniz her şeyi. Suçlulardan oluşan bir grup olamazsınız elbette.

Konuk: Ve tabii insanlığa nasıl zarar verileceğini planlayan bir grup da olamayız…

Dr. Laitman: Herhangi birine zarar vermek şart değil.

Konuk: Ama bu kendimiz için iyi bir şey olsa?

Dr. Laitman: Genellikle ikisi bir arada olur.

Konuk: Hayallerimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun neresi kötü ki? Kendimi iyi hissetmek istiyorum.

Oren Levi: Somut olalım lütfen. Örnek olarak sağlığı ele alalım. Sağlıklı olmaya dair ortak bir arzumuz var ve…

Dr. Laitman: Sağlıklı olmaya dair ortak, karşılıklı bir arzunuz varsa ve bu ortak arzunun hepinizi, kendinizden dünyadaki diğer herkese, hayal gücünüzün ulaşabildiği son noktaya kadar herkesi etkilemesini gerçek anlamda istiyorsanız… İşte o zaman o işini yapar. Değişikliği hissedersiniz.

Konuk: Bazı özel alıştırmalar yapmamız gerekir mi?

Dr. Laitman: Birçok günlük alıştırma.

Konuk: Ne tür alıştırmalar yapmalıyız?

Dr. Laitman: Alıştırmalar, o alana bağlanmanız ve onun etkisini üzerinize çekmeniz demektir. Kendi üzerinize değil, ama insanlardan oluşan bu kolektifin üzerine. Bu kolektif yapıya entegre olduğunuz ölçüde oradan kuvvet alırsınız.

Konuk: Örneğin bize hangi alıştırmayı verebilirsiniz?

Dr. Laitman: Nasıl bağ kurulacağına, nasıl bu alana doğru dönebileceğimize dair alıştırmalar.

Konuk: Bu alana nasıl dönebiliriz?

Dr. Laitman: Mümkün olan her şekilde.

Konuk: Sorumuz şu: Tercih edilen koşulu ve ona nasıl yaklaşacağımızı da hayal ediyor muyuz? Her türlü gerçekliği bu şekilde üzerimize çekebilir miyiz, yoksa yapmayacağımız şeyler var mıdır?

Dr. Laitman: Ne isterseniz ne arzu ederseniz. Arzu edebileceğiniz her türlü gerçekliği çekebilirsiniz. Kuruntusal ya da gerçek dışı olan bir şeyi hayal edemez ve isteyemezsiniz. Bu bir talep olmaz. Doğru hayatı yaşamak için gerçek anlamda ihtiyaç duyduğunuz şey budur. Hepinizin her zaman bu alana bağlı olmak, bu alanla karşılıklı bir etkileşim içinde olmak ve bu şekilde devam etmek için doğru bir şekilde bağlantıda olduğu doğru hayat.

Konuk: Ne tür sonuçlar görebiliriz? Çünkü çoğu zaman insanlar sonuçları görmek için bir mola vermek gerektiğini söylüyor. Bunlar sizi engelleyen şeylerin bir kısmıdır diyorlar. Sordum ve yapmam gerekeni yaptım. Şimdi evren, sonuçları görmemiz için bizim arzumuza göre doğru olanı, doğru olan davranışı gerçekleştirecek.

Dr. Laitman: Burada da böyle bir şey olmasına rağmen bunun tam olarak doğru olduğunu düşünmüyorum. Arzuyu gerçekleştirene kadar onu bastırmalı ve yolda ilerlerken içinde bulunduğumuz koşulu, elde ettiklerimizi, yol boyunca her zaman kendimizi ıslah etmek, hatalarımızı düzeltmek için kendimizi nasıl değiştirebileceğimizi irdelemeliyiz.

Konuk: İnsanlar doğru frekansı deneyimlemeye başladıklarında nasıl hissederler?

Dr. Laitman: Bu alanla karşılıklı bir bağlantı içinde olduklarını hissederler. Radyonuzdaki belirli bir dalgayı algılamanız gibi. Bu şekilde işler.

Konuk: Nedir bu dalga?

Dr. Laitman: Bu dalga alanın bizi, bizim de alanı etkilememizdir.

Konuk: Bu çok ilginç. Bundan çok daha fazlasının olduğunu hissediyorum.

Dr. Laitman: Ama neticede yine aynı prensip. Sadece bir tane.

Oren Levi: Onu tanımlayabilir misiniz?

Dr. Laitman: Birlikte olduğumuz ölçüde, alanda var olan arzuya uyan, gezegenin dört bir yanını, hepimizi kuşatan karşılıklı, ortak bir arzu oluşturabilmek.

Oren Levi: Bu alanda var olan arzu nedir?

Dr. Laitman: “İyi ve iyilik yapan”.

Konuk: Grupta farklı şeyler isteyen insanlar olabilir. Hepsi bu alana bağlanabilir mi yoksa aynı arzuya sahip olmaları mı gerekir?

Dr. Laitman: Farklı şeyler derken neleri kastediyorsunuz?

Konuk: Daha iyi bir ilişki, daha iyi bir iş, daha iyi bir sağlık isteyen birisi mesela.

Dr. Laitman: Önemli değil. Herkes iyi kuvvetin kendi içinde işlemesini ister. Herkes iyi kuvveti ister. İyi kuvvet, herkesi doğru bir şekilde etkileyen sevgi, ihsan etme, bağlantı kuvvetidir.

Oren Levi: Dr. Laitman, bu bize büyük bir umut verdi. Çok teşekkürler. Hepinize, bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederiz. Bir dahaki söyleşide görüşmek üzere, en iyi dileklerimle!

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,108