e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Bütünlük Hissi

Not  448

Ayet hakkında “‘Başından beri Efendi’nin gözleri daima onun üzerindedir.’ (Tesniye 11) sözü, bazen olumlu, bazen olumsuz olarak söylenir. Bazen olumlu, nasıl olur?  İsrail, yılın başında tam anlamıyla kötüydü ve birkaç yağmura mahkum edildi.  Sonunda tövbe ettiler.  Hüküm çoktan verildiği için eklemek imkansızdır, ancak Yaradan onları mevsiminde, onlara ihtiyacı olan topraklara indirir.”

“Bazen olumsuz bir şekilde, nasıl olur?  Yılın başında İsrail tamamen erdemliydi.  Bu nedenle çok fazla yağmura mahkum edildiler.  Ama sonunda yoldan çıktılar.  Hükümler verilmiş olduğu için onlardan almak imkansızdır, ancak Yaradan onları, mevsiminde değil, onlara ihtiyacı olmayan bir toprağa indirir.  Her halükarda, hüküm iptal edilebilir ve yağmurlar artırılabilir mi? Orada durum farklıdır çünkü bu şekilde mümkündür”(Roş Aşana 17b).

Başka bir deyişle, kişi ödüllendirilmezse, o zaman yemek zamanında bütünlüğünü hisseder ve Tora ve Mitzvot [emirler] sırasında kusurlarını ve alçaklığını hisseder.  Ama gerçek şu ki, tam tersi olmalıdır: Bedensellikle meşgul olduğunda eksik olmalı ve Tora ve Mitzvot sırasında bütünlük içinde olmalıdır ve o zaman payına düşenle mutlu olacaktır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,098