e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Mektup 41

23 Mayıs 1958, Manchester

Dostuma en iyi dileklerimle,

Bugün mektubunu aldım; dileyelim ebedi olanın tatlılığını ve parlaklığını tadalım. Her şey için özlem duymalıyız, çünkü iyi şeyler için özlem duymaya, eksiklik olan “dua” denir, kişi bu eksikliği hissettiğinde Yaradan ona bunu nasip eder. Bu demektir ki kişi Yaradan’ın Tora alımına dair söz verdiği tüm iyi şeyleri kalbinde hissedeceği ana kadar beklemelidir, şöyle yazdığı gibi “Ve şimdi gerçek anlamda Ben’im Sesime itaat edersen… Ve tüm uluslar arasında sen Bana erdem olursan… O zaman sen Bana rahipler krallığı ve kutsal ulus olursun.”

Görürüz ki normalinde pek çok malı mülkü olan biri neşelidir. Fakat biz seçilmişler için şöyle yazar, “Tüm ulusların arasından Sen bizi seçtin,” bu nedenle İsrail halkından olan herkes daima mutlu ve sevinçli olmalıdır. Ancak, tüm bu iyi şeyleri kalbinde hissetmekle ödüllendirilmemiş olduğu sürece, kişi “Sen bizi seçtin,” söyleminden etkilenmemelidir.

Bu böyledir, çünkü Tora’yı almak öncelikle Tora’nın dışsallıkla örtülmüş içselliğiyle ilişkilidir. Tora’nın içselliğine “Yaradan’ın adları” denir. Bu demektir ki, Yaradan’ın genel adı “İyi ve İyilik Yapan’dır.” Yaradan, Yarattıklarına iyilik yapmanın da dâhil olduğu pek çok hazzı verdiğinden, Tora hazların adıdır. Bu demektir ki, İyi ve İyilik Yapan adı pek çok detaya yayılır ve bu içsellik dışsal Tora’yı kıyafetler.

İnsan Tora’nın içselliği ile ödüllendirilmeye özlem duymalıdır, sonrasında Yaradan’ın bize söz verdiği tüm iyi şeyleri hissedecek ve “Sen bizi seçtin,” diyeceğiz, yani bize garanti edilen tüm iyi şeyleri hissettiğimizde, kendimize “rahipler krallığı ve kutsal ulus,” diyeceğiz.

Bu “Ve insanların hepsi sesleri görüyordu,” sözünün anlamıdır. Yaradan’ın sesi kalpte duyulduğunda, bu fiili görme gibidir, “insan Ben’i görmeyeceği için.” Ancak, sesleri görerek, yani Yaradan’ın kulağa değil—çünkü kulak dışsaldır ve sadece kalp insandır—kalbe yayılan sesini duyarak, O’nun sesini kalpte hissederiz. Bu “sesleri görmek” ile mümkündür ve sonra herkes dünyada mutlak iyilikle yaşar ve kalbi “Sen bizi seçtin,” sözünü hisseder, çünkü bu Yaradan’ın kalbe yaydığı ışığın ve hoşluğun parlaklığıdır. Bu “Ne mutlu bu dünyadaki ve sonraki dünyadaki sana,” gördüğümüz zamandır.

Şabat’ın ve bayramın kutsallığına bağlı olarak daha fazla yazamıyorum. Dileyelim Yaradan Tora’nın tam alımını bize nasip etsin.

Ailenize ve size en iyi dileklerini gönderen dostunuz,

Baruch Shalom HaLevi Ashlag

Baal HaSulam’ın Oğlu

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,296