e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Temeller

Not 192

Eğer bizi Sina dağının yakınlarına getirseydi ve bize Tora’yı vermeseydi, memnun olurduk!”

Yorumlayanlar sordu, “Tora olmadan memnun olacağımız nasıl söylenebilir? Sonuçta, Yaradan dünyayı Tora için yarattı, bilgelerimizin “Antlaşmam gündüz ve gece olmasaydı, cennetin ve dünyanın yazgısını belirlemezdim.” (Avoda Zara 3a) ayeti hakkında dedikleri gibi.

Bilgelerimizin söylediklerine göre sormalıyız: “Kötü eğilimi yarattım; Tora’yı da şifa (baharat) olarak yarattım.” (Kiduşin 30b). Onların kirleri Sina Dağı zamanında kaldırıldıysa yani kötü eğilim onlardan çıkarıldıysa, o zaman onlar artık Tora’ya ihtiyaç duymazlar.

Onlara verilen Tora, o zaman daha yüksek bir niteliktendi, bir araç değil, bir öz olarak. Yani, Tora’ya amaç olduğu için ihtiyaçları yoktur. Daha ziyade, Tora bize, Tora olmadan edinilemeyen başka bir şeyi elde etmemize yardımcı olmaya geldi.

Ancak, onun daha yüksek bir niteliğinde Tora bir hedeftir. Buradan Tora’nın çoğunluğunun, kötü eğilim için bir araç olduğu sonucuna varılır, ancak nesilde, bir öz olarak Tora ile ödüllendirilen seçilmiş birkaç kişi vardır.

Bana Tora’nın tamamını tek ayak üzerinde öğret.” ile ilgili olarak, “Nefret ettiğini komşuna yapma.” (Şabat 33a) dedi. Bu Rabbi Akiva’nın dediği gibidir, “Komşunu kendin gibi sev Tora’nın büyük kuralıdır.” İsrail halkı bu sevgiyle ödüllendirildi, bilgelerimizin “Ve insanlar kamp yaptı… tek kalp ile tek bir adam olarak.” ayeti hakkında söylediği gibi.

Buradan Tora’nın verilmesinin bir hediye yani bir öz olduğu, Mitzvot [emir] olarak adlandırılan 613 Eitin [Aramice: öğütler] olmadığı sonucu çıkar.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,098