e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Onlar Her Gün Gözünüzde Yeni Gibi Olacaklar

Onlar Her Gün Gözünüzde Yeni Gibi Olacaklar

Not 469

Eylül 1981

“Bu gün, Efendiniz Tanrınız size bu yasaları ve emirleri yerine getirmeniz için emrediyor ve onları tüm kalbiniz ve tüm ruhunuzla tutacak ve yapacaksınız.” RAŞİ şöyle yorumlar; “Onlar, her gün gözünüzde sanki o gün size emredilmiş gibi yeni olacaklar.”

“Onlar her gün sizin gözünüzde yeni gibi olacaklar” emrini anlamalıyız. Açıkçası bu, her gün yeni bir Tefillin [filakteriler] veya yeni bir Tzitzit [dua şalı] alması gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle, “sanki o gün size emredilmiş gibi” şeklinde yorumlanır. Bununla birlikte, neden “sanki o gün size emredilmiş gibi” olmaları gerektiğini anlamalıyız.

Mesele şu ki, Tora ve Mitzvot’u [emirleri] genel halk tarzında uygulayanlar ve bireysel tarzda uygulayanlar vardır. Bireysel tarzda çalışmak isteyenler, Tora ve Mitzvot’la ödül almak için meşgul olmamalıdırlar. Aksine onlar, Yaratıcılarına memnuniyet ihsan etmek isterler. O zaman, Yaradan’ın yüceliğini edindikleri ölçüde, ihsan etmek isterler.

Zohar’da “Onun kocası kapılarda bilinir” ayeti hakkında yazıldığı gibi, her biri kendi kalbinde varsaydığına göredir. Tora ve Mitzvot’a olan bağlılıklarının tüm amacı, onları Yaradan’ın yüceliğini fark etmeye getirmektir.

Bu nedenle, büyüyen bir kişinin Yaradan’ı her gün daha fazla tanımaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle kişi her gün “Efendiniz Tanrı” dan bir emir alır. “Tanrınız”, tekil formda “senin Tanrın” olduğu için, Yaradan’ı bizzat bildiği anlamına gelir.

“Onlar her gün, sanki o gün size emredilmiş gibi, gözünüzde yeni olacaklar” ifadesinin anlamı budur, zira her gün kişi daha yüksek bir dereceden bir emir almalıdır, bu da, orada, Yaradan’ın yüceliğinin daha belirgin olduğu anlamına gelir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,078