e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Yaradan’ın Tanıklığı

Not 130

Yaradan’ın tanıklığı, akılsızı bilge yapar.” Eğer kişi bilge olmadığını bilirse, Tora onu bilge yapar.

Efendinin öğretisi bütündür” sözünün anlamı şudur; bazen kişi, Tora’yı öğrenir, ama niyeti bunun Yaradan’ın öğretisi olduğu -yani tüm Tora O’nun ismi olduğu- mudur?

Yaradan’ın Tora’sı vardır yani bütün Tora, sadece O’nun kutsal adlarından bahseder çünkü Tora’da PARDESS [Peshat (gerçek), Remez (ima edilmiş ), Drush (yorumlanmış), Sod (sır)] vardır ki her şey Yaradan’ın ağzından, Musa aracılığıyla verilmiştir. Bununla birlikte, Peshat, Remez ve Drush, O’nun kıyafetleri, insanların meselelerinindir yani kişinin uygulaması gereken şey anlamına gelir.

Evet, Sod, Yaradan’ın ifşa etmesi gereken şeydir. Buna “Tora’nın sırları ona ifşa olur” denir, sadece kutsal adlarla ilgili olarak. Kişi “Yaradan’ın Torası bütündür” ile ödüllendirilmek istediğinde yani PARDESS’i kapsadığında, kişi “akılsız” durumunda olduğunu hissettiğinde, bu nedenle cevap gelir – Yaradan’ın Tanıklığı

Başka bir deyişle bu tanıklık, Yaradan, onun, “Yaradan’ın Tora’sı bütündüre” sahip olduğuna tanıklık ettiğinde, “akılsızı bilge yapar” ile ödüllendirilir. Yani daha önce akılsız olduğu yerde, daha sonra bilgelik ile ödüllendirilir.

Baal HaSulam “akılsız” ın gerçek anlamını söylemiştir. İnanca dair, bilgelerimizin dediği gibi “Kim akılsızsa, buraya gelsin – bu Musa’dır”. Yani inanç yolunda yürüyen kişiye “akılsız” denir çünkü onun Lişma yolunda [O’nun uğruna] yürüdüğü kabul edilir ve ardından Tora’nın sırları ona açıklanır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,096