e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

33. Mektup

1927, Londra

Değerli öğrencilerime…Yaradan onlarla olsun,

İki gece önce başıma muhteşem bir şey geldi: Bir adam benden evine gelip aralarında Kabala kitaplarının da olduğu kitaplarına bakmamı istedi.

Orada yaklaşık 180 sayfalık Kralın Vadisi başlıklı en yüce Kabalistlerden Rav Naphtali Ashkenazi tarafından yazılıp,1648’de Amsterdam’da basılmış bir kitap ve iki basılı kâğıt buldum. Yazar Yaşam Ağacı kitabındaki gibi Tzimtzum’dan (kısıtlama) başlayıp alt dünyalar BYA ile bitirerek, gerçeğin ilmini tam bir düzende ortaya koymuş. ARI’nin düzenini temel alarak açıklamalar yapmış ve Rav Yaakov Kafil’in yaptığı gibi Genonim ve Rishonim’in Kabalasından da destek almış.

Atzilut Çalışması adlı sayfalara baktığımda ise içinde ARI’nin ya da Rishonim’in hiçbir kitabında yer almayan pek çok yapının ve konunun olduğunu gördüm.

Bu beni şaşıttı. Kitabı dikkatlice inceledim ve ARI’ye atfedilen Atzilut Çalışması adlı bu kitabın tamamen yanlış ve uydurma olduğunu anladım. Bir kopyacı Kralın Vadisi kitabını kısaltarak onu bizdeki Atzilut Çalışması adlı kitaba dönüştürmüş.

Dahası, Kabala hakkında hiçbir şey bilmeyen bu cahil kopyacı kitabın sayfalarını korkunç derecede karıştırmış. Her on sayfanın yarısını ya da üçte birini alıp kelimesi kelimesine kopyalayarak tek bir konuda bir araya getirmiş.

Sonuç olarak, Atzilut Çalışması kitabında bir konu, Kralın Vadisi kitabındaki farklı on konunun birleştirilmesinden oluşmuş. Bu yüzden kitap çok kafa karıştırıcı, bu meseleyi açıklığa kavuşturmak çok zamanımı aldığından, bu aptala olan kızgınlığımı yazıya bie dökemiyorum. Bu kitaba gerekenden çok fazla zaman harcadım.

Aynı şeyin tüm yüce hocalarımızın başına da geldiğini anladım, dolayısıyla şunun bilinmesini istiyorum 1) kitap ARI’nin yazılarından oluşmamış, 2) kitap yasaklanma noktasında kafa karıştırıcı ve bozuk. Gelecek nesillerin önünde engel oluşturmaması adına bir kenara atılması gerek. Konuların yüceliğini anlamayı arzu eden kişi hepsinin çok iyi anlatıldığı Kralın Vadisi kitabına bakmalıdır. Yazacağım giriş bölümünde konuyu izah etmek niyetindeyim.

Bu kitap (Kralın Vadisi) çok değerli. Muhtemelen 300 yıl önce sadece bir kez basılmış ve bu benim onu ilk görüşüm. Atzilut Çalışması kitabını yanıma aldım fakat kaderin cilvesiyle okumak istediğimde bulamadım. Ödünç alabileceğim her yere baktım fakat hiçbir yerde bulamadım. Sonunda çok şaşırarak çantamın içinde buldum.

Kişisel sorularla ilgili olarak, onun başarılı olması için dua ediyorum, pek çok sıkıntım olduğundan bu günlerde özel konularla ilgilenemiyorum. Dolayısıyla O’nun ışığında, biz ışığı göreceğiz.

Yehuda Leib

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,082