e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Michael Laitman > Kabala Kütüphanesi > Yeni Hayat > Yeni Hayat 1107 – Kendini Gerçekleştirme

Yeni Hayat 1107 – Kendini Gerçekleştirme

Oren Levi: Merhaba. Dr. Michael Laitman ile Yeni Hayat Söyleşi Serisi’nde bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz. Merhaba Dr. Laitman.

Dr. Laitman: Herkese merhaba.

Oren Levi: Bugün kendini gerçekleştirme hakkında konuşmak istiyoruz. Pek çok insanın bunu gerçekleştirmek için farklı metotlar kullanmakla kendi potansiyellerini idrak ettikleri, yaşamlarını olabilecek en iyi yere götürmeye çalıştıkları özel bir zamanda yaşıyoruz. Bizi daha iyi bir yaşama götüren bu içsel duygu hakkında konuşmak istiyoruz.

Konuk: Evet, etrafınızda pek çok insan görürsünüz. Kendimizi nasıl gerçekleştirebileceğimiz, içimizdeki pek çok farklı şey nedeniyle her şeyi yapabileceğiniz, etkileyebileceğiniz, değiştirebileceğiniz, kendinizden verebileceğiniz içsel gücü nasıl bulacağımıza dair pek çok metoda ve tavsiyeye çekiliyorlar. Bu gerçekten de kendinizi gerçekleştirmeniz ve zaman ayırmanızla korkularınızın üstesinden gelmenize izin veren pek çok metodun ve aracın yardımıyladır. Örneğin kendinizin en iyi versiyonu olmayı, hayatınızı dolu dolu yaşamayı, elde edebileceğiniz her şeyi elde etmeyi vaat ediyorsunuz. Bunlar pek çok insanı çeken, duyduğumuz farklı türdeki sözler. Böylece içinde var olan bu potansiyeli hisseden, bu arzuyu hisseden bir insan olarak onu mümkün olabilecek en iyi şekilde nasıl gerçekleştirebileceğimizi sormak istiyoruz. Belki şu soruyla başlayabiliriz: Bugünlerde neden binlerce insanın bu farklı türdeki metodlardan geçtiğini düşünüyorsunuz? İçimizdeki uyanış nedir?

Dr. Laitman: Her nesilde insanların kendilerini gerçekleştirmek istediklerini söyleyebilirim. Sadece bir neslin gelişim ölçüsüne göre… Farz edelim ki 1500 yıl önce koyun ve ineklere sahip çiftçi bir baba olarak doğdum. Anladım ki yaşadığım köyün dışında hiçbir şey yok. Ayrıca TV’de hiçbir şey görmedim, radyoda bununla ilgili hiçbir şey duymadım, büyük geniş bir dünya olduğunu bilmiyorum. Ama tüm dünya tam burada önümde gördüğüm dünya ve bu yüzden bu çerçevede yerimin ne olduğunu, ne yapmam gerektiğini, nasıl olmam gerektiğini anladım.

10-15 yıl önce seyahatlerimin birinde İrlanda’daydım. Arabamla bu köyü tesadüfen buldum ve 30-35 belki 40 yaşındaki biriyle konuştum. Onunla konuştuğumda yol boyunca uzanan bildiğiniz küçük bir köydü. Onun bu yeri hiç terk etmediğini anladım. Ben nerdeyse tüm dünyayı dolaştım; ama o yapması gerektiğini hissetmiyordu. Yaşamı normal bir yaşam; ev, eş, aile… Onlarda görebilirsiniz. Ama köyünü terk etmek için bile eğer devam edersen buna ulaşırsın ve adını tam olarak hatırlamadığım şehre ulaşırsın diyor; ama kendisi yolda olanlardan ve söylediklerinden daha fazlasını nasıl açıklayacağını bilmiyor. O yöne asla gitmemiş, hiç…

Ben hayatımı yaşıyorum. Demek ki o zamanki gelişimlerine göre yaşayan insanların hissettiği şey buydu. Bugün biraz farklı. İnsanlar seyahat etmek, gidip görmek istiyorlar. Ayrıca herhangi bir nesli görmeniz gerekmez. Değişiyorlar, artık bir şeylerin peşinde koşmak istemiyorlar, akıllı telefonlarının ve Web’in içinde koşmak istiyorlar. Neden bir bilet alıp burada bir şeye orada bir şeye uçmalıyım ki? İhtiyacım yok. Benim için uygun olan her yerde pizzam, kolam, dondurmam var. İhtiyacım olan tek şey küçük ekranım ve böylece her yere seyahat ederim. Kendimi bu şekilde gerçekleştiririm. Yani her neslin kendi hayalleri, kendi talepleri ve kendi başlarına neyin gerçekleşeceğine dair anlayışları var. Ama yine de bunların hepsi bu dünyanın çerçevesindeler. Daha az hareketli, daha fazla hareketli, o kadar da önemli değil. Önemli olan tek şey yaptıklarını buradaki yaşamları çerçevesinde yapmaları. O zaman her nesil hem stil hem de istediklerinin sınırları açısından kendi anlayışı var. Veya bizim neslimizdeki insanlarda uyanan arzu ve bu dünyanın sınırlarıyla yetinmek istemeyen pek çok insanda bu oluyor, dünyayı nasıl döndürdüğüm veya dünyanın beni nasıl döndürdüğü önemli değil. Bu çerçeveye zaten aşinayım. Televizyondan, bilgisayardan tüm bu internetten biliyorum. Burada neler olduğunu biliyorum. Bunun farkındalığını görmek istemiyorum, çünkü sahip olacağım şey insanların nasıl bir araya geldiklerine ya da ayrı olduklarına dair bir sonuçtur. Sahip olacağım şey dünyamızın her yerinde neler olduğunu bilme sonucu mu olacak?

Konuk: Belki neşe, başarı…

Dr. Laitman: Ayrıca neşe, bu dünyanın çerçevesindeki başarı, bu nispeten kısa sınırların içinde kısa değil, sonsuz yaşam olacak. Yatırım yapmaya değecek herhangi bir tür idrak olduğunu hissetmiyorum. Her şey sona erdi. Kişi zaten çocukluğunda hisseder ve bunun küçük çocuklarda bile var olan bir şey olduğunu biliyoruz. Ama neden yaşadığımızı, neden öldüğümüzü, vb. soruyorlar. Sonrasında bununla ilgili düşünmek istemiyoruz. Bu yüzden bu soruları bastırıyoruz. Ama neticede pek çok insan umutsuz ve depresyonda, mutlu olmak için kendilerini gerçekleştirmek istemiyorlar.

Konuk: Bu farklı teknikleri çalıştıklarını gördüğüm insanlara çekici gelen şey, birilerinin onlara: ‘’Topluma anlamlı bir katkıda bulunmadıklarını hisseden, anlamsız hisseden bir insan olarak sizinle ilgili eşsiz olanın ne olduğunu keşfetmenize yardım edeceğim. Çünkü sizde başka hiç kimsede olmayan eşsiz bir şey var ve bunu geliştirmenize, elinizden geleni yapmanıza yardım edeceğim.’’ demesidir. Bu vaat gerçekten de insanlara çekici geliyor. Bana gerçekten ne verebilir?

Dr. Laitman: Eşsiz olmanıza izin verebilir. Yani eğer ben bir sanatçı olmak istersem o zaman tamam, bu eğilimi geliştirebilirim. Ancak bu çerçevede hiçte başarılı olmak istemiyorum. Çünkü önceden sona geldiğini ve beni bastırdığını görüyorum. Hayatımı nasıl gerçekleştirdiğimi değil, hayatın ne olduğunu, hayattan sonra ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Burada birçok insan var, bunu bu şekilde konuşmak istiyorum. Dünyamızda birçok insan var, bu yüzden ona bir cevap vermemiz gerekir ve bu cevap size yalnızca Kabala İlmi’nin verebileceği bir şey. Çünkü yaşam sürenizde dünyanızı, başka bir dünya olduğunu göreceğinizi söylediği gibi üst dünyanın ediniminden bahseder. Yani bedeniniz bu dünyada yaşar; ancak o yaşar ve siz hali hazırda farklı bir dereceyi, yaşamın farklı bir seviyesini; daha yüksek bir seviyeyi ifşa edebilirsiniz. Bu tamamen size bağlı. Ölmeyi beklemek zorunda değilsiniz ve o zaman bir şeyler hissederseniz, bir şeyler hissedeceğiz. Ama tam burada ve şu anda. Bu nedenle Kabala İlmi kişiye eğer insanın ne için yaşadığını gerçekten de bilmek için bir arzusu varsa kendisini gerçekleştirmesini önerir. Basitçe kendisini gerçekleştirmesini değil, kendisini bu kesinlikle sona erecek olan dünyanın sınırları olmaksızın güzel bir şekilde gerçekleştirmesini… Ama söylediği gibi dünyanızı yaşam sürenizde göreceksiniz. Yani üst dünyayı, manevî, bir sonraki dünyayı… Buradaki hayatımızı bitirdikten sonra gelecek olanı…

Konuk: Öyleyse orayı ve keşfetmediğim belli bir kuvveti, belli bir potansiyeli hisseden insanlar henüz fark etmediler.

Dr. Laitman: Bir insan isterse o zaman kesinlikle onlara istediklerini, kendini gerçekleştirmek için farklı kursları vermelisiniz. Elbette… Bunu yapmalılar. Kabala İlmi kişiyle gitmeniz gerektiğini söyler. Yani kişiye istediği kişiyle kendisini gerçekleştirmek istediği şekilde verin. Herkesten çok maddesel hayatta kendisini gerçekleştirmek istiyor. Lütfen yapın, devam edin. Elbette bunu yaparak başkalarına zarar vermemesi tercih edilir; ama eğer kişi bizim hayatımızın üstünde olan yaşamın anlamının ne olduğunu bilmek istiyorsa o zaman onu gözler önüne sermelisiniz.

Konuk: Anlamak istediğim şey Kabala İlmi’nin bende var olan bu benzersiz kuvveti gerçekleştirmek kim olduğumu anlamak için içimdeki bu ihtiyaca cevap verip veremeyeceği. Söylendiği gibi kendinizi dolu dolu gerçekleştirmek… Belki Kabala İlmi bunlara ulaşmak için bana kestirme bir yol verir.

Dr. Laitman: Hayır, Kabala İlmi kişinin bu dünyada gerçekleşmesiyle ilgili değildir. Kişiyi olaylardan çabucak geçirmek ve bu dünyanın değersiz olduğunu göstermek istemez. Hayır. Bir arzunuz varsa lütfen kullanın. Bu dünyadaki her şeyle ilgili olarak diyelim ki umutsuzluğa kapıldığınız bir safhaya ulaştığınızda başka dünyalardaki arzunuz bu dünyanın ötesinde, bunun üstünde büyür. Hali hazırda bir sonraki dereceyi keşfetmek istersiniz. Beş duyunuzla aldığınız hiçbir şey sizi tatmin etmez, onu gerçekten de onaylamazsınız, hemfikir olmazsınız. O zaman Kabala İlmi sizin içindir ve sizi farklı bir seviyeye, zıt bir dünyaya, farklı bir dünyaya yükseltir.

Konuk: Bugün dünyaya baktığınızda bu his doğrultusunda ilerleyen daha fazla insan olduğunu görüyor musunuz?

Dr. Laitman: Tabii ki, 30 ya da 40 yıl; sanırım 45 yıl önce Kabala İlmi’yle meşgul olmaya başladığımda insanların bu soruları sorduğunu veya herhangi bir şekilde ilgilendiklerini hiç görmedim. Ama biraz buradan biraz oradan ve ayrıca mistisizmin bakış açısıyla gelecekte kaç çocukları olacağı, kiminle evlenecekleri, vb. hakkında soru sordular. Kabala İlmi’ne bu tür sorularla ya da Tora’da neden bunu söylüyor veya ne yapılması gerektiğini kim söyledi gibi sorularla geldiler. Ayrıca insanlar hali hazırda kaynak metinlere bağlıydı ve bu yüzden David ve Bochev, orada olan şeyler, vb. farklı soruları vardı. Oysa 20 yıl sonra aslında 1985 yılında yeni bir nesil başladı. Ama artık Tanah hakkında sormadılar, orada ne yazdığını umursamadılar, orada ne yazdığını bile bilmiyorlardı ve gerçekten de bu dünyada kendilerini gerçekleştirmek, farklı başarılar istemiyorlardı. 1990’dan itibaren hayatın anlamını gerçekten keşfetmek isteyen bir nesil başladı. Tam olarak geleceği nasıl söyleyeceğimizi bulmak yerine onlara bunu teklif ettiniz. Birçoğunun kalacağını sanmıyorum. Gelecekten haber vermek, kartlarla oynamak, kristal bir küreye bakmak… Arzuları zaten bunun üzerindeydi. Yani çeşitli hileler, vs. yapmak değil, hayatın kaynaklarını, hayatın anlamını ve hayatın amacını ciddi bir biçimde bilmek istiyorlar ve tabii ki ona erişmeyi de… Bize söylediğinizden daha akıllı olmanız değil, biz sizi dinliyoruz ve sizden, söylediklerinizden ilham alıyoruz. Ama gerçekte bu zaten elde etme arzusu.

Oren Levi: Şimdiye kadar anladıklarımı özetlemek istiyorum. Kendimi gerçekleştirme arzusunun iki düzeyde, iki şekilde ifade edildiğini anladım. Bir kişinin bu gerçekleştirilmemiş içsel potansiyele sahip olduğunu hissettiği seviye vardır ve bu, kişinin kendi içsel potansiyelini fark edip onu gerçekleştirmesi için dünyanın sunduğu farklı bir yöntemdir. Bu, o kişiye ilişkilerinde, kariyerinde, iş hayatında başarı getirebilir. Farklı başarılarla ilgili bir doygunluk ve tamlık hissine getirebilir. Bu bir seviyedir. Kabala İlmi’nin kendini gerçekleştirme konusuyla bu seviyede ilgilenmediğini; ancak kişinin kendini gerçekleştirmesiyle sizin hayatın anlamını, hayatın kaynaklarını keşfetmek ve hayatın amacını gerçekleştirmek olarak adlandırdığınız çok daha yüksek ve geniş bir seviyede ilgilendiğini söyleyerek değindiğiniz diğer seviye de mevcuttur. Bu iki kendini gerçekleştirme düzeyi arasındaki fark doğru mudur?

Dr. Laitman: Evet.

Oren Levi: Kabala İlmi ile, Kabala İlmi’ndeki yöntemle son noktaya kadar kendimi gerçekleştirirsem diğer kendini gerçekleştirme yöntemleriyle elde edemediğim ne tür başarılar elde ederim? Kabala İlmi kendimi gerçekleştirmemde son noktaya ulaşmam için diğer yöntemlerin aksine bana ne getirir?

Dr. Laitman: Öncelikle Kabala İlmi dışındaki tüm diğer yöntemler kendinizi başkalarının gözünde büyük göstermeniz için bu dünya sınırları dâhilinde kendinizi gerçekleştirmenize yardımcı olurlar.

Oren Levi: Bu ne anlama geliyor?

Dr. Laitman: Saygın olacaksınız, harika görüneceksiniz, akıllı görüneceksiniz ve insanlar sizi parmakla gösterecekler. Diğer yöntemlerle ulaşabileceğiniz nokta budur. Rehberliğin farklı çeşitleri, vs. Hepsiyle ancak bu noktaya ulaşabilirsiniz. Yaptıkları şey işte budur. Temel aldıkları şey budur. İnsanları diğerlerinin gözünde iyi olmak isteyen, diğerlerinden daha iyi olmak isteyen bir kişi olmaya doğru çekiyorlar, Kabala İlmi ise bunu yapmaz. O size bunu vermez. Aksine onunla ne kadar meşgul olursanız diğerlerinden o kadar çok acı çekersiniz. Bu, ona bağlı olan insanlarda işleme şeklidir. Böylece halk tarafından küçümsenecektir. Bu yalnızca hayatın amacını, anlamını ve onu kontrol eden Yaradan’ı keşfetmek olan amacına bağlanmaya kendini adayan insanlar içindir. Bu her şeyden önce Kabala İlmi’ne gelen ve onu terk eden insanlar arasında büyük bir ayrım yapar. Çünkü görürler ki o, onların istedikleri ile ilgili değildir. Çünkü burada başkalarının gözünde daha akıllı, başarılı ve zengin olamayacaklar. Geleceği ifşa edemeyecekler, herhangi biri düşünmeden önce eyleme geçemeyecekler. Burada özel bir şey var. Bu nedenle bırakıyorlar. Kalanlar ise az sayıdadır. Saygıdeğer olmamalarına, takdir edilmemelerine, hatta tehdit edilmelerine rağmen kalıyorlar. Çünkü dünyamızda diğer tüm insanların yaptığı gibi aynı hedeflere arzu duymazlar ve bu nedenle de çok tuhaf karşılanırlar. Herkes için tercih edilir şeyler vardır: Para, saygınlık, bilgi, güç, vs. Herkes bunları ister. Bunun nesi kötü? Çocuklarımız için ne istiyoruz? vs. Hayır. Bu insanlar farklı bir arzuya sahiptir ve yaşamın sırrı olan bir şeye erişmek ve onu gerçekten bilmek isterler. Hayatın sırrının kendi hayatlarının üstünde olduğunu, bu bedensel yaşamla alakası olmadığını… Bu nedenle kendilerini bu ilme adarlar. Bu kolay değildir, zordur. Buna yıllarca yatırım yapmaları gerekiyor, ancak yine de bırakamıyorlar. Bırakamıyorlar, çünkü herhangi bir şey onları egoya; herkesin gözünde daha büyük olma, daha akıllı olma arzusu olan maddi varlığa çekiyor ve buna dayanamıyorlar. Elbette ki özellikle manevî çalışmalarıyla ilgili olarak izleyecekleri yolda hiçbir şey olmaması konusunda iyi ve rahat hissetmek isterler.

Oren Levi: Kabala İlmi’ne göre kendini gerçekleştirme nedir?

Dr. Laitman: Hayatımızı kontrol eden üst gücü keşfetmektir.

Oren Levi: Peki, uygulamada bu ne anlama geliyor?

Dr. Laitman: Ne anlıyorsanız odur. Çünkü kontrol ediliyoruz. Doğamızın kontrol ediliyor olmamız üzerine kurulu olduğu nettir. Herhangi bir hareket yaptığımız, herhangi bir düşüncemizin olduğu, aniden bir şey istediğimiz, aniden bir şey yaptığımız bir koşuldayız. Doğup doğmamayı seçemezsiniz, hiçbir şeyi seçemeyiz. Bu bizi en nihayetinde üst güç tarafından kontrol edilen bir yaratık olmamız gibi çok basit bir karara ve sonuca getirir. Üst demek benden daha yüce olan, beni kontrol eden, benimle ilgili her şeyi yapan demektir. Öyle ki onun farkında dahi değilim. Ancak o beni bu şekilde kontrol etmekte. Çünkü bir dakika sonra ne olacağı hakkında hiçbir fikrim yok. Bir şekilde var oldum ve bir şekilde bu hayattan geçip gideceğim.

Oren Levi: Böyle bir gerçeklikte kendi potansiyelimi gerçekleştirmem ne anlama gelir?

Dr. Laitman: Ona razı olmak istemiyorum. İşte bu eşsiz insanlar bu dünyanın üzerine çıkmak isteyenlerin istediklerini isterler. Üst gücün onlarla bu şekilde oynamasına razı olmazlar. Bilmek isterler. Buna “oğullarım beni alt etti” denir.

Oren Levi: Üst güç tarafından kontrol edilmek istemezler mi?

Dr. Laitman: Hayır, onu tanımak isterler. Onları nasıl kontrol ettiğini bilmek isterler. Zaten onlar da onu kontrol etmek istiyorlar.

Konuk: Bildiğim kadarıyla Kabala İlmi her insan için, kitleler için, …

Dr. Laitman: Hayır, kitleler henüz bu arzuya erişememiştir. Onların gelişmeleri gerekiyor. Onlar her zaman öncülerdir.

Konuk: Bahsettiğiniz öncüler mi, yoksa ilk olarak o tarafa çekilenler mi?

Dr. Laitman: Evet, size söylediğim gibi 40 sene önce onlar yoktu bile. Bunu kitleler içinde yaptılar. Farz edelim ki kuruluşumuz dünya çapında milyonlarca insanı barındırıyor; ama 30-40 yıl önce sadece birkaç düzine insan vardı.

Oren Levi: Bir kişinin üst güç tarafından kontrol edildiğini keşfetmesi ve bu gücü ifşa edip onu nasıl kontrol ettiğini ve hatta bu gücü kontrol edecek yetiyi ona verdiğini anlamaya başlamasının ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Eğer kişi bu içsel gelişim seviyesine ulaşırsa hayatı nasıl olur?

Dr. Laitman: Kendisini değiştirir. Kendini o kadar geliştirir ki “oğullarım beni alt etti” dediğimiz üst gücü kontrol edebilme noktasına erişir. Bu değişim neyle ilgilidir? Kendisini gerçekten iyi olan koşula getirmesi için hayatını ve akışı nasıl kontrol ettiğini bilmesiyle…

Oren Levi: Bu nedir?

Dr. Laitman: Tüm yaratılışı en güvenli ve mümkün olan en iyi koşula getirmesidir.

Oren Levi: Anlamadım.

Dr. Laitman: Bağlantı ve sevgi gücünün tüm gerçeklikte olacağı koşula…

Oren Levi: Bu kişi bunların olmasını mı sağlar?

Dr. Laitman: Evet.

Oren Levi: Sevgi ve ihsan etme gücünün dünyada olmasını mı sağlayacak? Kendini gerçekleştirmenin bu olduğunu görecek.

Dr. Laitman: Evet.

Oren Levi: Bunu neden kendini gerçekleştirme olarak görür?

Dr. Laitman: Çünkü bunu o başarmıştır. İnsanlığı varlıklarının doruk noktasına taşımıştır.

Oren Levi: Kabala İlmi’ne göre bu nedir?

Dr. Laitman: Koşulsuz sevgi… Başkasını kendin gibi sevmek… Yaratılmış olan her şey ile üst güç arasındaki bağ…

Oren Levi: Üst güç bağlantı ve sevginin gücüdür. Bu gücün herkes arasında var olduğu bir koşula varıncaya kadar tüm insanlığı geliştirmek zorundayız. Kendini gerçekleştirme ihtiyacı hisseden ve tüm sınırları gerçekten aşmak isteyen, Kabala İlmi’ne ulaşan, kendini gerçekleştirmede başarılı olan, üst güç ile tüm yaratılanlar arasında gerçek bir aracı ve bağlantı olan bir kişi bu üst gücün herkes arasında var olmasını sağlar. Doğru anlamış mıyım?

Dr. Laitman: Evet.

Oren Levi: Bu kişi kendini gerçekleştirme işlemini tamamlamış mıdır?

Dr. Laitman: Evet.

Oren Levi: Bir kişinin bunu yaptığını varsayalım. Onun günlük yaşamında ne gibi değişiklikler olur? Sabah uyandığında neler olur, neler düşünür, diğer insanlardan farkı nedir?

Dr. Laitman: Hayatın kaynağının anlamına ulaşmış, onu kabul etmiştir. Tüm gerçekliğin kaynağına… O, bu dünyanın üzerindedir. Üst doğanın farklı yasaları vardır. O sınırsızdır, sonsuzluğu, kutsallığı, kusurluluğu hisseder. Bu kelimelerin anlamlarını bilmeyiz. Bunların hepsini elde eder, yaşam ve ölüm sınırlarını aşar, bu dünyanın sınırlarını aşar. Kısacası sonsuzluğun tanımına ulaşmıştır.

Konuk: Herkesin kendini gerçekleştirme şekli kendine özgü müdür?

Dr. Laitman: Evet, herkes kendine özgü bir şekilde kendini gerçekleştirir, çünkü herkesin kendine göre arzusu ve anlayışı vardır.

Konuk: Kendimin en iyi versiyonu olmak ya da hayatımı mümkün olan en üst seviyede yaşamak istediğimi hissedersem hangi metodu çalışmam gerektiğine karar vermek için kendime hangi soruyu sormalıyım?

Dr. Laitman: İnsanlığa nasıl en iyi şekilde fayda sağlayabileceğinizi kendinize sormalısınız. Yaratılmışların sevgisinden Yaradan sevgisine koşuluyla başlarsınız. İşte bu şekilde gelişirsiniz.

Oren Levi: Dr. Laitman çok teşekkürler. Bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederiz. Bir dahaki söyleşide görüşmek üzere, en iyi dileklerimle!

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,317