e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Seni Kartalların Kanatlarında Taşıyacağım

Seni Kartalların Kanatlarında Taşıyacağım

Not 385

“Ve seni kartalların kanatlarında taşıyacağım ve seni Bana getireceğim.”

RAŞİ: “‘Kartalların kanatlarında’, tıpkı bir kartalın, ‘Ok oğullarıma değil, bana isabet etse daha iyi’ diyip, yavrularını kanatlarında taşıması gibidir.”

Hetz [ok] kelimesi, hiçbir şey onunla duvar arasını bölmesin diye “Hizkiah yüzünü duvara çevirdi” ayeti hakkında söylendiği gibi (Berahot 5b), Hatzitza [bölme] kelimesinden ve ayrıca Mehitza [bölünme] kelimesinden gelir.

Bölme, iki şeyi ayıran bölünme anlamına gelir. Bölünme ile ilgili Baba Batra‘da “Avluda bölme yapmak isteyen ortaklar, ortaya duvar örer” şeklinde anlatılmaktadır.

O, orada şöyle açıklıyor: “Bölünme, ‘duvar’ anlamına gelir, ayıran bir duvar. ‘Ve bu topluluğu ayırdı’ da yazıldığı gibi, ‘Bir duvar böler’ dersiniz.” Bunun anlamı şudur ki bölme, bir şeyi ikiye bölen bir anlayış demektir. Ayrıca Mezmurlarda şöyle yazılmıştır: “Senin okların keskin; uluslar, Kralın düşmanlarının yüreğinde Senin emrine girecek” (45:6).

Yukarıdakilerin tümünü anlamak adına, Tzimtzum‘un [kısıtlamanın] form eşitliğine sahip olmak için olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, Yaradan’ın yüzünün gizlenmesinin ortaya çıktığı ve seçim için bir çalışmanın olduğu, “ifşa olmamış İlahi Takdir” adı verilen bir gizlenme yerleştirildi. Yaradan’ın, İyilik Yapan İyi olarak dünyayı yönettiğine inanmak için çok çalışmak gerekir ve bu da bizi Yaradan’dan ayıran bir duvarın ortaya çıktığı şeklinde kabul edilir, şöyle yazıldığı gibi, “O, bizim duvarımızın arkasında duruyor.” Kişi dua ederken hiçbir şeyin ayrılmadığını görmeli yani kendini Yaradan ile form eşitliğinde birleştirmelidir, yani bu Yaradan uğruna olmalıdır.

Kişi kendi kendisiyle ilgilenirken, bir ayrılık halindedir. Dolayısıyla ayrılık düşünceleri geldiğinde, bu insandaki maneviyatı öldüren “oklar” olarak adlandırılır. Buna Yaradan’ın, “Senin okların” denir, “keskindir”, Kedusha‘nın [kutsallığın] canlılığını öldürür. Yaradan kendini gizlediği için, kişinin maruz kaldığı tüm oklar yalnızca bu gizlilikten kaynaklanır.

Buradan, yaratılanların İlahi Takdir’e iftira attığı sonucu çıkar ve buna kim neden olur? Yaradan’ın Kendisi. “O, ‘Ok bana isabet etse daha iyi’ dedi” sözünün anlamı budur yani O’na iftira atılması demektir, “oğullarıma değil” sözünün anlamı ise böylece bir fırsat ve imkan olacaktır ki oklarla baş başa kalmayacaklar yani ayrılık içinde olmayacaklardır.

Kesinlikle gizleme zamanında üstesinden gelerek, form eşitliğine geleceklerdir. Aksi takdirde, tam da bununla “seni Bana getireceğim” dediği, “bölünme” veya “bölen duvar” denilen yerde, ayrı kalmaya devam edeceklerdir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,099