e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Kötülüğe Yüz Çevirin ve İyilik Yapın – 1

Kötülüğe Yüz Çevirin ve İyilik Yapın – 1

Not 30

İnsanın çalışması “İyilik yapın” ile başlar ve ardından “Kötülükten yüz çevirin” diye devam edebilir, zira eğitim sayesinde, kötüyü kötü olarak algılayamaz. Aksine, insan isteklerini tatmin etmeye özlem duyar, çünkü tutkularınını tatmin etmekten büyük haz duyar.

Birine arzularını tatmin etmenin kötü olduğu söylendiğinde, kişi nedenini bilmez. Bunun yerine, mantık üstü bunun kötü olduğuna inanmalı ve bu yola yüz çevirmelidir.

Ayrıca, bir kişi Tzitzit [Yahudi püsküllü bir iç çamaşırı] giymek gibi iyi işler yapmaya geldiğinde, bu konuda iyi bir şey hissetmez, çünkü Tzitzit’i giyerken hiçbir haz duymaz, böylece bununla ilgili, iyi olduğunu söyleyebilir. Bunun yerine, bunun iyi olduğuna mantık ötesi inanmalıdır.

Fakat daha sonra ister iyi ister kötü olsun, mantık ötesinde bu şekilde yürüdüğünde, kişiye yukarıdan “İyilik yap” ın bazı tatları verilir. Yapma emrini yerine getirirken kendini iyi hissettiği ölçüde, kötü şeylerde kötü bir tadı tatmaya başlar. O zaman, “İyilik yap” konusunda iyi bir hissi ve “Kötülükten uzaklaş” konusunda kötü bir hissi vardır. Bu durumda, bu dünyada ödülü ve cezası vardır.

Ancak, ödül almak için çalışanlar için, ödül ve cezaya olan inançla, haz için bir tutku hissetmelerine rağmen “kötülükten yüz çevirin”i uygularlar. Yine de hazlardan yüz çevirirler, çünkü bir sonraki dünyadaki cezalara tahammül edemezler.

Ayrıca, bir kişi “İyilik yap”ı uyguladığında, içinde herhangi bir tat hissetmese de yapılacak emirleri de uygulayabilir, fakat kişi bunun için bir ödül alacağına inanır, bu yüzden uygulama gücüne sahiptir.

Ama ödül almak için meşgul olmak istemediğinde, soru şudur “Neden kişi ‘Kötülükten yüz çevirin ve İyilik yapın’ı uygular?” Açıkçası kişi, bunun Kral’ın emri olduğunu anlamalıdır. Yine de Kralın buna neden ihtiyacı vardır? Sonuçta O, yetersiz, alttakilerin Tora ve Mitzvot’undan [emirler] yoksun değildir.

Besbelli bu bizim içindir ki böylece kendimizi ıslah edebiliriz. O zaman, bir kişi bundan elde ettiği yararı incelemeye başlar. Bu nedenle, ilk çalışma mantık ötesi inançtadır ve daha sonra bir “yukarıdan aydınlatma” olarak adlandırılan yardım alır, ta ki ruhunun NRNHY’ını edinene kadar.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,094