e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Lo Lişma’dan Lişma’ya

Not 119

Her zaman bir başlangıç olmalı; aksi halde [O’nun uğruna] Lişma’ya ulaşmak imkansızdır. Yani kişi inanmalıdır ki, tüm maddesel hazlarda yani yeme, içme ve arzuların geri kalanının yanı sıra dış öğretiler, kontrol, intikam vb. öğrenme hazlarında da genel olarak “Kıskançlık, şehvet ve onur bir insanı dünya dışına çıkarır” yazıldığı gibidir, bu hazlarda, Zohar’ın dediği gibi ince bir ışıktan başka bir şey yoktur.

Diğer taraftan, içine sadece Keduşa’nın ışığının kıvılcımlarının düştüğü, maddesel hazların aksine Tora ve Mitzvot’ta [emirler] büyük ışıklar birikir.

Böylece Klipot [kabuklar], Keduşa’ya girmek için kişiye bir uyanış verir çünkü yüce ışıklarla ödüllendirilmek isterler. Buna Lo Lişma [O’nun uğruna değil] denir. Daha sonra kişi, bu Lo Lişma’dan Lişma ile ödüllendirilebilir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,106