e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Pesah Bayramına İlişkin

Not 918

Pesah Bayramında kralın kızı entelektüel ruhtur, bir gece nöbeti, tutulan bir Matzadır [pesah ekmeği]. Karşısında tutulan ruh, iyi bir gün, Şabat Günüdür. O Malhut’tan Atzilut olduğu için onlar “hatırla ve tut” tur. Sulam’da (Zohar üzerine merdiven yorumunda), tutulan bir Matza ve bir gece nöbeti Malhut’tan uzar (Tzav, 64-65).

Tüm yıl boyunca Matzot (Matza’nın çoğulu) yemememizin sebebi: O bunu resmi kıyafetlerini sadece kutsandığında giyen bir kral hakkında bir alegori ile açıklar. Ayrıca her yıl aynı zamanda resmi kıyafetlerini giyer, fakat sadece o zaman.

Matzot, Ahoraym’ın Mohini, Yenika’ın GAR’ı olan “sert yargı” olarak kabul edilir. Bu sünnettir, yani Mohin’i [ışıkları] kullanmak imkânsız olsa da, Kelim’in AHP’ını Klipa’dan [kabuk / deri] çıkarmaya hala yardımcı olur. Bu yüzden sünneti ima eder.

Matzot, Gadlut zamanında [büyüklük / yetişkinlik] aydınlatan Ahoraym’ın Mohin’idir. Yani, Gadlut sırasında, Aba ve Ima Mohin’lerine sahip olduklarında, Ahoraym’ın Mohin’i iptal edilmez. Aksine, Gadlut zamanında Hohma’nın tüm niteliği bu anlayıştan gelir.

Pesah Bayramı gecesi sadece kesme vardı, çıkarma yoktu [sünnet aşamaları] ve Gadlut çıkarmak demektir o zaman Pesah Bayramı gecesi orada nasıl Gadlut olabilir? Bunu, çıkarmanın aşağıdan uyanış olduğu ve Pesah Bayramı gecesi Gadlut’unun yukarıdan bir uyanışla geldiği şeklinde cevaplar (The Zohar, Bo, 49). Mitzvot’u [emirleri] uygulamak sünnetin korunmasıdır.

Yoksulluk ekmeği” – Ahoraym olduğu ve (orada) Hasadim’den yoksun olduğu için.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,089