e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Hayat, Sevgi ve Aile > Kabala ve İlişkiler > Aldatmanın Manevi Kökü

Aldatmanın Manevi Kökü

Erkek ve kadın niteliklerinin manevi seviyede birbirine karışması, dünyamızda aldatmaya, ihanete ve cinsel sapmalara yol açar.

Aldatılmaktan kimse hoşlanmaz elbette. Fakat her ne kadar bu uygunsuz olayı, “tamamen hayvani bir davranış” olarak bir kenara koymak istesek de, aslında aldatmanın arkasında manevi bir kök vardır, çünkü dünyamızdaki her olay, manevi dünyada da var olmalıdır. Öyleyse, aldatma olayındaki manevi kök ya da neden nedir? Kabala’da, buna “kapların kırılması” denir.

Bu demektir ki, bir zamanlar, hepimiz ortak tek bir ruhta birleşiktik, fakat sonra bu ortak ruh birçok parçaya kırıldı. Bu “kapların kırılması” durumu, her parçanın niteliklerinin diğer parçaların nitelikleriyle entegre hale gelmesine neden oldu ve sonuçta şimdi, kırılan her parça, hem bir erkek kısmını hem bir kadın kısmını içerir. Dolayısıyla, erkek kısımlar kadın kısımlarını, kadın kısımlar da erkek kısımlarını içerir. Birbirimizin hormonlarına bile sahibizdir!

Niteliklerimizin birbirine karışması durumu, sadece aldatmanın ve ihanetin değil, aynı zamanda dünyamızdaki homoseksüellik ve sapkın cinsel kimlik gibi tüm cinsel sapmaların da nedenidir. Günümüzde bu olaylar, daha önce hiçbir zaman olmadığı kadar görünürdür çünkü kapların kırılmasının “en alt seviye”sinin anlayışına ulaştık.

Erkek ve kadın kısımları, birbirlerini kesin olarak nasıl etkilemeleri gerektiğini anlamazlar. İdeal manevi durumda, erkek ve kadın kısımları birbirine karşı olarak konumlanmışlardır – kadına karşıt erkek. Ancak bizim durumumuzda, yani ruhlar kırıldıktan, indikten ve birbirine karıştıktan sonra, her bir parça, başkalarına ait olan nitelikleri almıştır. Bu nedenle, farklı kaynaklardan, farklı türlerde zevkler arzularız.

Ancak, eğer bu farklı zevkleri arayışımızı aşarsak ve manevi zevki arzularsak, o zaman manevi yolda kimin gerçek eşimiz olduğunu görürüz. Bu bizi çok iyi bilinen şu sözlere götürür; “Erkek, kadın ve aralarında Kutsal Varlık”. Eğer kişinin hayatta en çok değer verdiği şey maneviyatsa, o zaman o kişi (kadın ya da erkek) hayattaki doğru eşini, manevi yolda onunla birlikte olacak “diğer yarı”sını bulacaktır ve birlikte, Yaradan’la birleşimi edineceklerdir.

Bu arada, bu açıklama kulağa ütopik gelebilir çünkü şimdi geçerli olan gerçekliğimizde, bunu görmek ve gerçekten nasıl olabileceğini anlamak, bizler için zordur. Fakat düzelmeye ve maneviliğe doğru ilerlemeye devam ettikçe, bunu daha fazla anlayacağız ve güven ve sadakatle dolu, iyi bir gelecek kuracağız.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,078